1. Site Haritası
  2. Favorilerime Ekle
  3. Ana Sayfam Yap
Online Şube İnternet Şubesi
GİRİŞ HESAP AÇHızlı Hisse Analiz

KARLILIK ve PİYASA DEĞERİ

KARLILIĞI AZALDI

Afyon Çimento, 2015 yılının 6 aylık döneminde 2.77 Milyon TL net kar açıkladı. 2014 yılının ilk 6 ayında 5.39 Milyon TL olan karı yüzde 48.71 azaldı. Son 4 yılın 6 aylık dönemlerindeki en yüksek kar rakamı, 2014 yılında gerçekleşti. Piyasa değerlerine baktığımızda son 4 yılın 6 aylık dönemlerindeki en yüksek piyasa değerinin 1.82 Milyar TL olduğunu görüyoruz. Karlılık ve piyasa değeri arasındaki ilişkiye baktığımızda son iki yılın 6 aylık dönemlerinde kar azalırken piyasa değerinin yükseldiği gözleniyor. Şirketin son piyasa değeri 497 Milyon TL'dir. Şirketin piyasa değeri son 4 yılın 6 aylık dönemlerinde gördüğü en yüksek piyasa değerinin yüzde 72.62 altındadır.

VARLIKLAR ve KARLILIK

ÖZVARLIK VE AKTİF KARLILIĞI AZALIYOR

Afyon Çimento, 2015 yılının 6 aylık verilerine göre yüzde 4.55 oranında bir özvarlık karlılığı ile çalışıyor. Özvarlık karlılığı 2014 yılının 6 aylık döneminde 11.78 seviyesinde idi. Şirketin son bir yılda özvarlık karlılığının azalış eğiliminde olduğu gözleniyor. Aktif karlılığına baktığımızda ise 2015 yılının 6 aylık döneminde 2014 yılının 6 aylık dönemine göre azalış gösterdiğini görüyoruz. 2014 yılında 9.4 seviyesinde olan aktif karlılığı 1.7 seviyesine indi. Varlıkların ve özkaynakların etkin kullanımı aktif karlılığı ve özvarlık karlılığı üzerinde etkilidir. Bu nedenle varlık yapısı incelenirken mutlaka aktif ve özvarlık karlılığındaki gelişim izlenmelidir. Afyon Çimento, son bir yılda aktif ve özvarlık karlılığındaki azalış ile dikkat çekiyor.


BÜYÜME ORANLARI
Özsermaye 32.83 %
Sektör Özsermaye - %
Aktif 183.14 %
Sektör Aktif 11.37 %
Net Kar -48.71 %
Sektör Net Kar 14.2 %
KARLILIK ORANLARI
Özsermaye Karlılığı 4.55 %
Aktif Karlılığı 1.7 %
PİYASA ÇARPANLARI
FK 48.04 %
PD 497,000,000
PD/DD 8.17 %
Sektör FK 11.36 %
Sektör PD 16,107,574,583.07
Sektör PD/DD 2.1 %

F/K ORANI SEKTÖR ORTALAMASININ ÜZERİNDE

Fiyat kazanç oranı 48.04 seviyesinde bulunuyor. Sektör ortalamaları ile karşılaştırdığımızda fiyat kazanç oranının 2015 yılının 6 aylık döneminde sektör ortalamasının üstünde olduğu dikkat çekiyor. PD/DD oranı ise sektör ortalaması olan 2.1seviyesinin üzerindedir.

Çarpanların sektör ortalamasının üzerinde seyretmesi hisselerin değerinin sektöre göre pahalı olduğunun işaretidir. Net kar büyümesinin sektör ortalamalarının altında olduğu gözleniyor.

Sektörel konsolide bilançosu için kullanılan gelir tablosu kalemleri kaydırılmış yıllık net çeyrek bilanço değerleri bulunarak oluşturulmuştur. Konsolide bilançolar için şirkete ait net kar kalemi kullanılır.

Diğer analiz ve veriler için Araştırma sayfalarımız ile sadece müşterilerimize açık olan Finnet 2000 Borsa Bilgi Servisini ziyaret edebilirsiniz.

Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. web sitesinde yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, yatırımcılarımızın alım-satım kararlarını destekleyecek yeterli bilgileri içermeyebilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yayındaki, gerekse bu yayında kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan ve her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrarı yayınlanamaz. BIST, hisse senedi verileri en az 15 dakika ve tahvil bono verileri en az 15 dakika gecikmeli olup Foreks tarafından sağlanmaktadır

Gedik Holding Gedik Yatırım Holding Gedik Portföy Yönetimi Gedik Sigorta Gedik Yatırım English Bize Ulaşın Site Haritası