1. Site Haritası
  2. Favorilerime Ekle
  3. Ana Sayfam Yap
Online Şube İnternet Şubesi
GİRİŞ HESAP AÇHızlı Hisse Analiz

KARLILIK ve PİYASA DEĞERİ

KARDAN ZARARA GEÇTİ

Afyon Çimento, 2015 yılının 3 aylık döneminde 32.17 Bin TL zarar açıkladı. 2014 yılının aynı döneminde ise 564.85 Bin TL kar etmişti. Son 4 yılın 3 aylık dönemlerindeki en yüksek kar rakamı, 2014 yılında gerçekleşti. Piyasa değerlerine baktığımızda son 4 yılın 3 aylık dönemlerindeki en yüksek piyasa değerinin 319.5 Milyon TL olduğunu görüyoruz. Karlılık ve piyasa değeri arasındaki ilişkiye baktığımızda son iki yılın 3 aylık dönemlerinde kardan zarara geçerken piyasa değerinin yükseldiği gözleniyor. Şirketin son piyasa değeri 801 Milyon TL'dir. Şirketin piyasa değeri son 4 yılın 3 aylık dönemlerinde gördüğü en yüksek piyasa değerinin yüzde 150.7 üzerindedir.

VARLIKLAR ve KARLILIK

NET KAR/ÖZSERMAYE ORANI EKSİ

2015 yılının 3 aylık verilerine göre net kar/özsermaye oranı yüzde -0.06 seviyesindedir. Net kar/Özsermaye oranının eksi olması olumsuz. Afyon Çimento, 2014 yılının 3 aylık döneminde yüzde 1.38 oranındaki net kar/özsermaye oranı ile çalışıyordu. Şirketin net kar/aktif toplamına baktığımızda ise -0.04 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Net kar/aktif toplamı 2014 yılının 3 aylık döneminde 1.08 seviyesinde bulunuyordu. Varlıkların ve özkaynakların etkin kullanımı aktif karlılığı ve özvarlık karlılığı üzerinde etkilidir. Bu nedenle varlık yapısı incelenirken mutlaka aktif ve özvarlık karlılığındaki gelişim izlenmelidir. Afyon Çimento, son bir yılda net kar/özsermaye ve net kar/aktif toplamındaki eksi oranlarla dikkat çekiyor. Mali yapısı yakından izlenmeli.


BÜYÜME ORANLARI
Özsermaye 30.07 %
Sektör Özsermaye - %
Aktif 40.86 %
Sektör Aktif 7.55 %
Net Kar -105.69 %
Sektör Net Kar 20.98 %
KARLILIK ORANLARI
Özsermaye Karlılığı -0.06 %
Aktif Karlılığı -0.04 %
PİYASA ÇARPANLARI
FK 64.73 %
PD 801,000,000
PD/DD 15.03 %
Sektör FK 12.95 %
Sektör PD 18,086,165,924.86
Sektör PD/DD 2.41 %

F/K ORANI SEKTÖR ORTALAMASININ ÜZERİNDE

Fiyat kazanç oranı 64.73 seviyesinde bulunuyor. Sektör ortalamaları ile karşılaştırdığımızda fiyat kazanç oranının 2015 yılının 3 aylık döneminde sektör ortalamasının üstünde olduğu dikkat çekiyor. PD/DD oranı ise sektör ortalaması olan 2.41seviyesinin üzerindedir.

Çarpanların sektör ortalamasının üzerinde seyretmesi hisselerin değerinin sektöre göre pahalı olduğunun işaretidir. Net kar büyümesinin sektör ortalamalarının altında olduğu gözleniyor.

Sektörel konsolide bilançosu için kullanılan gelir tablosu kalemleri kaydırılmış yıllık net çeyrek bilanço değerleri bulunarak oluşturulmuştur. Konsolide bilançolar için şirkete ait net kar kalemi kullanılır.

Diğer analiz ve veriler için Araştırma sayfalarımız ile sadece müşterilerimize açık olan Finnet 2000 Borsa Bilgi Servisini ziyaret edebilirsiniz.

Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. web sitesinde yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yayındaki, gerekse bu yayında kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan ve her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST' e ait olup, tekrarı yayınlanamaz. BIST, hisse senedi verileri en az 15 dakika ve tahvil bono verileri en az 15 dakika gecikmeli olup Foreks tarafından sağlanmaktadır.

Gedik Holding Gedik Yatırım Holding Gedik Portföy Yönetimi Gedik Sigorta Gedik Yatırım English Bize Ulaşın Site Haritası