Canlı Destek Al
Hesap Açın

Gedik Yatırım 2014 Yılının 2. Bono Halka Arzını Gerçekleştiriyor (11.4.2014)

Banka kökenli olmayan aracı kurumlar arasında ilk Bono İhracını gerçekleştirmiş olan Gedik Yatırım, 25 milyon TL tutarında 100 gün vadeli bono ihracı için 14-15 Nisan 2014 tarihlerinde talep toplayacak.

Gedik Yatırım 150 milyon TL nominal değere kadar farklı vadelerde TL cinsinden borçlanma aracı ihracına ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu’ndan almış olduğu onay kapsamında, 16 Nisan 2014 valörlü  100 gün vadeli, 25 Temmuz 2014  itfa tarihli bonoların ihracını halka arz yoluyla gerçekleştirecek ve 14-15 Nisan 2014  tarihlerinde talep toplayacaktır. Halka arzda 25 milyon TL nominal değerli  bonolar satışa sunulacak olup,  halka arz tutarını aşan talep gelmesi halinde, ek satış  hakkı kullanılarak satış tutarı 37,5 milyon TL’ye kadar yükseltilebilecektir. Halka arz edilecek  bonoların  satış fiyatı  gösterge olarak alınan benzer vadeli devlet iç borçlanma senetlerine ek olarak, %1,5 (150 baz puan) ek getiri verilecektir. Gösterge olarak alınan benzer vadeli devlet iç borçlanma senetlerinin basit faiz oranının, %10,00’den daha düşük çıkması durumunda, bonoların basit faiz oranı %10,00 olarak kabul edilecek ve bu orana %1,50 (150 baz puan) oranındaki ek getiri eklenerek  bonoların nihai satış fiyatı belirlenecektir.

Minimum talep miktarı tüm yatırımcı kategorilerinde 1.000 TL nominal değerli olacaktır. Minimum talep miktarından sonraki talep aralıkları da 1.000 TL nominal değerde ve katları şeklinde olacaktır. Talep edilebilecek azami bono miktarı hakkında herhangi bir sınırlama yoktur. İhraç edilecek bonolar, Borsa İstanbul Tahvil ve Bono Piyasası’nda işlem görecektir.

Gedik Yatırım’ın Bono halka arzına katılmak isteyen yatırımcılar, Gedik Yatırım Genel Müdürlüğü ve Şubeleri üzerinden talepte bulunabilirler.

Gedik Yatırım; Sermaye Piyasalarının önde gelen yatırım kuruluşlarından biri olarak 1991’den beri faaliyet göstermektedir. JCR-Eurasia Rating, 02 Nisan 2014 tarihinde açıkladığı son kredi derecelendirme raporunda Gedik Yatırım’ı yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategori içerisinde değerlendirerek Uzun Vadeli Ulusal Notunu ‘AA- (Trk)’, Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notu ise ‘BBB-’ olarak, görünümlerini ise (Stabil) olarak teyit etmiştir.
2013 yılı verilerine göre Gedik Yatırım, BİAŞ pay piyasası işlem hacminin %4’ünü gerçekleştirerek banka kökenli olmayan aracı kurumlar arasında 1’inci sırada yer alırken,  VİOP’ da işlem hacminin  %3,45’ ini gerçekleştirerek banka kökenli olmayan kurumlar arasında 2’inci ikinci sırda yer almıştır. Banka kökenli olmayan aracı kuruluşlar arasında 25 şubesi ve tümü acentesi olan Fibabanka şubeleri ile en yaygın çalışan yatırım kuruluşudur.