Canlı Destek Al

Pay ve Pay Endeksi Türev Pazarlarının 5 İş Günü Kapatılması ve 8 Şubat 2023 Tarihli İşlemlerin İptali Hk

Değerli Yatırımcımız,

Deprem felaketi sonrasında yaşanan volatilite artışı ve olağandışı fiyat hareketleri nedenleriyle Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarının güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir şekilde işleyişini teminen, Borsa İstanbul A.Ş. Borsacılık Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Yönetmeliği'nin 39'uncu maddesinin 1 inci fıkrası uyarınca aşağıdaki gibi uygulanacaktır.

  • Pay Piyasası ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası bünyesindeki Pay ve Endeks Türev Pazarlarının 8 Şubat 2023 tarihinde saat 11:00 itibarıyla 5 iş günü süreyle (14 Şubat 2023 akşamına kadar) kapatılmasına karar verilmiştir.
  • Pay Piyasası ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası bünyesindeki Pay ve Endeks Türev Pazarlarında sağlıklı fiyat oluşumuna imkan sağlamayan düşük işlem hacmi de dikkate alınarak 8 Şubat 2023 tarihinde gerçekleştirilen tüm işlemlerin iptal edilmesine karar verilmiştir.
  • Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası nezdinde Pay ve Endeks Türev Pazarlarının dışında kalan tüm Pazarlarda ise işlemler devam edecektir.
  • Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası akşam seansında da; endeks vadeli işlem sözleşmeleri haricindeki sözleşmeler işlem görmeye devam edecektir.
  • Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda oluşturulan Tarihli Emirlerin tarih tanımlarında herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.

Borsa İstanbul Pay Piyasası’nda işlemlerin durdurulması nedeniyle, bu süreçte Hisse Senedi içerikli fon türleri için TEFAS Platformu’nda  alım/satım talimatı gerçekleştirilemeyecektir.