Canlı Destek Al

Yatırımcılarımızın Dikkatine - Gedik Universal Brexit Referandumu Teminatlandırması Hakkında

Yatırımcılarımızın dikkatine,

23 Haziran 2016 günü, İngiltere’de Avrupa Birliği’nde  kalıp kalmayacağı hususunda bir referandum yapılacaktır. Referandumla birlikte, piyasalarda volatilitenin referandum tarihine yaklaştıkça artması ve hatta referandumdan “ayrılma” yönünde karar çıkması durumunda daha volatil hareketlerin yaşanması beklenmektedir. Referandumdan “ayrılma” yönünde karar çıkması ile kısa vadede öncelikle GBP ve Avrupa Endeksleri’nde yüksek volatilite, ikinci olarakta Avrupa Birliği’nin kullandığı para birimi olan Euro ve GBP’da sert fiyat hareketleri gözlemlenebilir.

Piyasada volatilitenin artacağı referandum öncesi,  Gedik Yatırım olarak, hizmet sunduğumuz ürünlerin teminatlarında aşağıdaki şekilde değişim söz konusu olacaktır.

GBP Para birimi/varlıkları*: sürdürme teminatı 7.5%  ( an itibariyle 2.5%), başlangıç teminatı 12% (an itibariyle  9%)

EUR Para Birimi/varlıkları*: sürdürme teminatı 5% (an itibariyle 3.0%), başlangıç teminatı 5% (an itibariyle 4%)

*Pay senedi ve pay senedi CFD, endeks CFD

GBP/EUR Para Birimi Futures:   değişiklik yok

 GBP/EUR Para Birimi Opsiyonları: kısa pozisyon sürdürme teminatı %7.00 seviyesine artacaktır.

FTSE Endeks Türev Ürünlerde: future ve opsiyon sözleşmelerinde sürdürme teminatı 5.6% dan %8.00 seviyesine çıkarılacaktır.

 

Bahsi geçen değişiklikler önümüzdeki 4 iş günü içerisnde işleme konulacaktır. Brexit referandumuna bağlı olarak yapılacak teminat değişikliğinde, ilgili pozisyonu olan yatırımcılarımızın- özellikle opsiyonlarda kısa pozisyonlara sahip olan yatırımcılarımızın yeni uygulanacak teminat değişikliklerine karşı risk ve nakit durumlarını ayarlamalarını ya da hesaplarına ilave fonlama yapmalarını tavsiye ederiz.

 

Saygılarımızla.