Canlı Destek Al
Hesap Açın
 • Gedik Yatırım, finansal okur-yazarlığa ve Türk Sermaye Piyasası’nın gelişimine katkı sağlayacak, sadece yatırımcı odaklı, Türkiye’deki yatırım danışmanlığı hizmetine farklı bir boyut kazandıracak yepyeni bir yaklaşım ile yatırımcıların karşına çıkıyor.

  Gedik Yatırım, tüm yatırımcıların kafasındaki en kritik soru olan “Paramı Ne Yapayım?” sorusuna en etik, en etkin, en objektif ve en doğru içerikle cevap veriyor. Sektörün deneyimli isimlerinden Dr. Yaşar Erdinç liderliğinde oluşturulan Yatırım Danışmanlığı Birimi, sadece Gedik Yatırım yatırımcılarının değil, Türkiye’deki tüm yatırımcıların hizmet alabileceği yepyeni bir danışmanlık platformu sunuyor.

  Yatırımcıların “Paramı Ne Yapayım?” sorusuna odaklanarak çalışmalarını sürdüren Yatırım Danışmanlığı biriminin, güçlü araştırma kadrosu ve gelişmiş bilişim araçları ile yatırımcı ihtiyaçlarına ve yatırımcı risk profiline göre oluşturduğu farklı danışmanlık ürünleri yatırımcılara anında sunuluyor: Herhangi bir yatırım aracında alım-satım önerisinde bulunulduğunda, rapor yayınlandığında danışmanlık hizmeti alan yatırımcılara SMS ile anında bilgi veriliyor. www.paramineyapayim.com sitesi üzerinden kendilerine özel şifreleri ile kontrol panellerine giren yatırımcılar rapor, analiz, video, webinarlar aracılığı ile üretilen bilgiye anında erişebiliyor ve sürekli düzenlenen webinarlar üzerinden sorularına yanıt alabiliyorlar. Üretilen çalışmaları, GEDİK Yatırım’ın diğer hiçbir birimi yatırımcıdan önce göremiyor. Yatırımcı risk tercihine göre farklı içerikler ile oluşturulan bu danışmanlık hizmeti ücretli ve alınan hizmet içeriğine göre üyelik ücretleri değişmekte.

  GEDİK Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı; “Türkiye’deki bütün yatırımcılara ve yatırımcı adaylarına en etkin, en doğru, en objektif ve en etik hizmeti vermeyi hedef edindik”
  GEDİK Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç açıklamasında, “Bir ülkede, sermaye piyasalarının gelişmesindeki en önemli etkenlerden biri yatırımcı sayısı ve niteliğidir. Ancak ülkemizde, sermaye piyasası yatırımcı sayısında maalesef ciddi bir artış sağlanamadı. Nüfusa oranlayarak baktığımızda, gelişmiş ülkelerde nüfusun yüzde 50-60'ı sermaye piyasalarına yatırım yaparken, Türkiye'de sermaye piyasalarına yatırım yapan yatırımcı sayısının toplam nüfusa oranı, yüzde 5'i geçmemektedir. Ortaya çıkan bu sonuçta yatırımcı tarafındaki en önemli etkenler maalesef bilgi ve güven eksikliğidir. Sermaye Piyasası Kurulumuz, Borsa İstanbul ve Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği yatırımcı sayısının artırılması ve finansal okuryazarlığın geliştirilmesi konusunda çok önemli adımlar atıyorlar. Biz de Gedik Yatırım olarak, sektör açısından çok değerli bir isim olan Dr. Yaşar Erdinç'in akademik danışmanlığında,  tamamen ve sadece yatırımcıya yönelik, önemli bir yatırım yaptık. Bu yatırım, Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar ve diğer sermaye piyasası kurumları tarafından kendi yatırımcılarına genellikle ücretsiz olarak verilirken,  bir ilk olarak; yatırımcımız olsun olmasın Türkiye’deki bütün yatırımcılara ve yatırımcı adaylarına en etkin, en doğru, en etik ve en objektif hizmeti vermeyi hedefledik. Ülkemiz, sermaye piyasamız ve en önemlisi yatırımcılar için hayırlı ve faydalı olmasını diliyoruz” dedi.

  GEDİK Yatırım Danışmanlığı Lideri Dr. Yaşar Erdinç; “Hangi banka, aracı kurum ya da portföy yönetim şirketinde hesabı olursa olsun, tüm yatırımcılar buradan yatırım danışmanlığı hizmeti alabilecekler”
  GEDİK Yatırım Danışmanlığı Lideri Dr. Yaşar Erdinç açıklamasında; Yönetim Kurulu Başkanımız Erhan Bey bir görüşmemizde, piyasanın gelişimine katkı sağlayacak insan odaklı, yeni bir şeyler yapmak gerektiğini belirtti. Bunun üzerine Haziran 2012’de sadece yatırımcıya yönelik yepyeni bir proje üzerine çalışmaya başladık. Yatırımcıların en ortak ve en kritik sorusu, olan "Parayı nasıl değerlendirelim?" bu projenin çıkış noktası oldu.  
  Herkesin sorusu aynı olsa da, her yatırımcının risk algısı farklı olduğundan herkese verilecek tek bir cevap olması mümkün değildi. Bu noktada, finansal kuruluşların hazırladığı raporlar genele hitap ediyor ancak herkesin sorusunun özel olduğu sonucu ortaya çıkıyordu. Yatırımcıya bir öneri verilmişse, yatırımcı bu önerinin devamını görmek istiyordu. 
  Gedik Yatırım olarak bu önemli boşluğu en tarafsız, objektif, etik ve doğru şekilde doldurmayı amaçladık ve yaklaşık 1 yıl üzerinde çalıştığımız “ParamıNeYapayım” danışmanlık platformunu yatırımcıların kullanımına sunduk. Okunurluğu ve ulaşılabilirliği artırmak için çalışmalarımızda SMS-Rapor-Video-Webinarları kullanmayı tercih ettik. Raporların formatını pedagojik ilkelere uyarak, finansal okur-yazarlığı artırıcı nitelikte, herkesin kolayca anlayabileceği şekilde oluşturduk. Üretilen her rapor için çok sayıda kaynak kullanıyor ve şirketlerle birebir görüşmeler yapıyoruz. Okumayı sevmeyen veya yeterli vakti olmayanlar için raporların videolarını da oluşturuyoruz. 
  Bu projede, Gedik Yatırım’da hesabı olsun olmasın tüm Sermaye Piyasası yatırımcılarına ulaşabilmeyi hedefledik. Bu sebeple hangi banka, aracı kurum ya da portföy yönetim şirketinde hesabı olursa olsun, bu danışmanlık hizmetini dileyen tüm yatırımcılar alabiliyorlar.  
  Yalnız bu projeye özel olarak araştırma uzman yardımcısı, araştırma uzmanı ve yatırım danışmanlarından oluşan bir araştırma ekibi oluşturduk. Kasım 2012'de başlayan, yoğun uygulamalı, makro ve mikro analiz (şirket analizi) üzerine odaklandığımız eğitim faaliyetleri 6 aydan fazla sürdü. 
  “ParamıNeYapayim” Yatırım Danışmanlığı birimi işlem yapmıyor ve yegane geliri danışmanlık ücretleridir. Bu sebeple, farklı içeriklerle, farklı modüllerde hazırlanan danışmanlık ürünleri ücretli olarak yatırımcılara sunulmaktadır. Ücretler her modüle göre farklılık göstermektedir. 
  Gedik Yatırım'ın attığı bu önemli adımın, sermaye piyasalarımıza, yatırımcılara, halka açık veya açılmayı düşünen şirketlerimize ve ülkemize  hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca, böyle bir ekibi oluşturmak ve danışmanlığını yapma görevini şahsıma verdiği için Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Erhan Topaç'a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 • JCR-Eurasia Rating, Gedik Yatırım A.Ş. ve İştiraklerini Konsolide olarak yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategoride değerlendirerek, Uzun Vadeli Ulusal Notunu “AA-(Trk)”, görünümünü “Stable” olarak belirlemiştir.

  Yaygın, kaliteli ve komple hizmet anlayışı ile temel hedefi, Türk Sermaye Piyasasının gelişimine katkı sağlamak olan GEDİK Yatırım, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu JCR-Eurasia Rating’e, rating ölçümü yaptırdı. 
   
  JCR Eurasia Rating, “Gedik Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş ve İştirakleri” ni konsolide olarak yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategoride değerlendirerek, Uzun Vadeli Ulusal Notu’nu ‘AA- (Trk)’ görünümünü ise ‘Stable ’ olarak belirledi. Diğer taraftan, Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para ve Yerel Para Notları Ülke Notu tavanı olan ‘BB’ olarak belirlenmiştir. Diğer notlarla birlikte detaylar:

  Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para Notu  :  BB /(Stabil görünüm) 
  Uzun Vadeli Uluslararası Yerel Para Notu  :  BB /(Stabil görünüm) 
  Uzun Vadeli Ulusal Notu  :  AA-(Trk) /(Stable görünüm) 
  Kısa Vadeli Uluslararası Yabancı Para Notu  :  B /(Stabil görünüm) 
  Kısa Vadeli Uluslararası Yerel Para Notu  :  B /(Stabil görünüm) 
  Kısa Vadeli Ulusal Notu  :  A-1+(Trk)/(Stabil görünüm) 
  Desteklenme Notu  :  2 
  Ortaklardan Bağımsızlık Notu  :  AB

  JCR Eurasia Rating raporunda; Gedik Yatırım’ın özellikle iç kaynaklarındaki artışa dayalı olarak son dokuz yıllık süreçte sektörün iki katı üzerinde büyüme gösterdiği, aktif ve öz kaynak karlılığı açısından gösterdiği performansın sektör ortalamalarının üzerinde olduğu, yüksek likidite ve sermaye yeterlilik tabanına sahip, mevcut sermayeleşme düzeyi ile ek sermaye ihtiyacı duymadan daha fazla büyüme imkânına sahip olduğu, müşteri tabanı ve işlem hacminin yarattığı içsel kaynaklarının artan sürekliliği sayesinde, mevcut borçlarını ve planlanan boyuttaki borçlanma aracı ihraçlarını zamanında ödeyebilecek nakit ve fon üretim gücüne sahip olduğu belirtilmiştir.

  GEDİK Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erhan TOPAÇ açıklamasında “Sermaye Piyasalarında 21 yıldır faaliyet gösteren bir aracı kuruluş olarak rating ölçümü yaptırmak iş planlarımız içerisinde yer alıyordu. Şubat ayında gerçekleştirdiğimiz tahvil ihracı bu süreci hızlandırmış oldu. Almış olduğumuz not, Gedik Ailesi olarak bizi çok gururlandırdı. Özellikle yatırımcı güveni olmak üzere, bundan sonraki tüm projelerimiz için çok önemli bir referans çalışma olacaktır. ” dedi.