Canlı Destek Al
Hesap Açın
 • Gedik Yatırım Strateji Raporu’na göre 2021 sene sonunda TÜFE enflasyonu %11,3’e gerileyecek.

  Enflasyonda düşüş ikinci yarıda

  Gedik Yatırım, Türkiye ve dünya piyasalarını mercek altına alan 2021 Yılı Strateji Raporu’nu açıkladı. 2021 yılına girerken, Covid-19 aşılamasının genele yayılmasıyla, global ekonomik aktivitede beklenen hızlı ve senkronize toparlanmanın risk iştahını desteklediği belirtilen raporda, sıkı para politikası duruşunun korunması, cari açıktaki gerileme ve reel kurun tarihi diplerine yakın seyretmesi sayesinde, TL’nin 2021 yılında görece daha stabil bir yıl geçirebileceği belirtiliyor. TL’deki istikrarın korunmasına bağlı olarak, TÜFE enflasyonunun özellikle yılın ikinci yarısında düşüş trendine girerek yılı %11,0-11,5 civarında tamamlayabileceği beklentisi dile getiriliyor. Raporda, Merkez Bankası’nın politika faizini mevcut yüksek seviyelerinde tutmasının ardından, TL’deki istikrar korunabilirse, Temmuz ayıyla birlikte bir faiz indirim süreci başlatarak, politika faizini sene sonuna kadar %12,5 ila 13 seviyelerine indirebileceği kaydediliyor.

  30.12.2021, İstanbul

  Banka kökenli olmayan yatırım kuruluşları arasında en fazla yatırımcıya sahip Gedik Yatırım, 2021 Yılı Strateji Raporu’nu açıkladı. “Daha sağlıklı bir yıla girerken…” başlıklı raporda, 2021 yılında ekonominin dünyada ve Türkiye’de nasıl seyredeceği yönündeki beklentiler, pazara ilişkin tahminler ve riskler ortaya konarak piyasaların değerlendirmesi yapıldı.

  Covid-19 aşısının uygulanmaya başlaması, ABD’deki seçimlerin sonuçlanması gibi etkilerle global piyasalarda 2021 yılına ilişkin toparlanma beklentisinin olduğu kaydedilen raporda, küresel piyasalardaki risk iştahının güçlü seyrettiği belirtildi.

  Rapora göre, Kasım ayıyla birlikte ekonomi politikalarına ilişkin söylem değişikliği, ortodoks politikalara dönüş sinyali, güçlenen fiyat istikrarı ve sıkı para politikası vurgusu ile Türk finansal varlıklarına karşı oluşan iyimserliğin, 2021 yılında genel hatlarıyla korunacağı belirtiliyor. Önceki yıllarda oluşmuş negatif algının özellikle kur tarafındaki iyileşmeleri, daha da önemlisi ileriye dönük iyileşme beklentilerini sınırlandırdığı kaydedilirken, bunun da enflasyon ve büyüme konusundaki olumlu beklentileri törpülediği dile getirildi.

  Sıkı para politikasıyla Türk Lirası daha stabil olabilir

  2021 Yılı Strateji Raporu’na göre, Merkez Bankası’nın 2021’in Temmuz ayına kadar politika faizini mevcut yüksek seviyelerinde tutmasının ardından TL’deki istikrar korunabilirse, bir faiz indirim süreci başlayabilir. Bunun da politika faizini sene sonuna kadar %12,5-13 seviyelerine indirebileceği düşünülüyor. Para politikasında sıkı duruşun korunması, cari açıktaki gerileme ve reel kurun tarihi diplerine yakın seyretmesi nedeniyle, kısa vadede TL’deki güçlenme eğiliminin devam edebileceği ve 2021 yılında görece daha stabil bir yıl geçirebileceği belirtiliyor. Raporda gecikmeli kur etkileri ve olumsuz baz etkisi nedeniyle TÜFE enflasyonunun Mart/Nisan aylarında %15’li seviyelere yaklaşması beklenirken, TL’deki istikrarın korunmasına bağlı olarak, özellikle yılın ikinci yarısında düşüş trendine girmesi mümkün. Böylece TL’nin yılı %11-11,5 civarında tamamlayabileceği dile getiriliyor.

  Raporda öne çekilmiş talep ve son dönemde devreye alınan sokağa çıkma yasakları nedeniyle, özellikle 2021’in ilk iki çeyreğinde ekonomik aktivitede önemli bir yavaşlama olabileceği ifade ediliyor. Ancak büyüme beklentisi olarak ikinci çeyrekte olumlu baz etkisi kaynaklı çift haneli büyüme görülmesinin mümkün olduğu da belirtiliyor. Buna karşın, yüksek faiz ortamında iç talebin büyümeye desteğinin yılın ikinci yarısında görece sınırlı kalması ve tüm yıla ilişkin GSYH büyümesinin %2,5-3 civarında gerçekleşmesi bekleniyor.

  Borçlanma yükü yüksek seyredebilir

  Borçlanmaya ilişkin olarak raporda 2021 yılında artan faiz yükü ve kısıtlamalardan olumsuz etkilenen sektörlere yapılması gereken kamu destekleri nedeniyle, bütçe açığının GSYH’nin %5’ine yakın seviyelerde kalabileceği ifade edildi. Bu kapsamda kamu borçlanma ihtiyacının yüksek seyretmeye devam edebileceği vurgulanırken, 2021 yılı için zaten çok yüklü bir iç borç geri ödeme takvimi olduğuna dikkat çekildi. Raporda, “Bu durum da faizler üzerinde yukarı yönlü baskı yapabilir. Yurtiçinde 2021 yılı ve sonrası için risk oluşturabilecek bir diğer unsur, potansiyelin altında büyüme ve yüksek faizlerle birlikte, tahsili gecikmiş alacaklarda hızlı bir yükseliş görülmesi olabilir. Bunun da kredi arzını kısması mümkün” ifadesi kullanıldı. 

  Cari açıkta kayda değer gerileme bekleniyor

  Raporda 2020 senesini 39 milyar dolar bir açıkla kapatması beklenen cari dengenin, 2021 yılında altın ithalatı ve turizm gelirlerindeki normalleşmeyle birlikte kayda değer bir düşüş trendine girebileceği ifade ediliyor. Bu doğrultuda cari açığın sene sonunda 20 milyar doların altına inebileceği belirtiliyor. Bu durum, TL’deki stabilizasyonu destekleyici bir faktör olarak öne çıkıyor.  

  Kurdaki gelişmeler belirleyici faktör olacak

  Öte yandan, rapora ilişkin bilgiler veren Ekonomist Serkan Gönençler, Kasım ayı başından beri yaşanan piyasa fiyatlamasının, kalıcı bir şekilde doğru adımlar atıldığı taktirde fiyatlamalarının hangi noktalara gidebileceğinin önemli bir göstergesi olduğunu belirtti. “Ekonomide doğru adımlar atılırsa piyasa da ileriye dönük makro beklentilerini olumlu yönde güncelleyebilir” diyen Gönençler, “Biz kur tarafındaki gelişmelerin, makro görünümün ve enflasyon, büyüme, cari açık vs. gibi göstergelerin şekillenmesi için en belirleyici faktör olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle, 2020’nin son döneminde oluşan pozitif algılamayı pekiştirecek adımların atılması, öncelikle kur üzerinde etkili olarak, makro beklentilerde önemli iyileşmeleri beraberinde getirebilir. Bu aynı zamanda, Borsa İstanbul’un uzun yıllardır süregelen negatif ayrışmasının tersine dönmesinde de en önemli etken olacaktır” şeklinde konuştu.

  Yatırımcıya tavsiye: Seçici yatırıma gidin

  Hisse senetlerinin durumu konusunda değerlendirmelerde bulunan Gedik Yatırım Araştırma Direktörü Ali Kerim Akkoyunlu ise, 2020 yılında yatırımcıların, yaptıkları yatırımlarda seçici olmaları gerektiğini dile getirdi. Akkoyunlu, “Son yıllarda üst üste yaşanan şoklar nedeniyle TL varlıklar, benzer ülke varlıklarına kıyasla iskontolu kalmaya devam etti. Ancak, uzun süredir devam eden bu iskontoyla birlikte ekonomi ve adalet reformu beklentilerinin yanında, gelişmekte olan piyasalara artan ilgi TL varlıklara yönelik 2 aylık bir katalist sağladı ve bu koşullar günümüzde devam etmekte. Bu doğrultuda Türkiye hisse senetleri halen gelişmekte olan hisse senetlerininden %33 iskontoda işlem görmekte ve risk priminin düzelme trendi devam ettiği taktirde Türk varlıklarındaki olumlu havanın devam etmesini bekleyebiliriz.

  2021 Yılı Strateji Raporu’yla beraber Gedik Yatırım’ın gerçekleştirdiği çalışmalara ilişkin değerlendirme yapan Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık ise, “Gedik Yatırım olarak ülkemizde sürdürülebilir büyümenin ancak sermaye piyasaları yoluyla gerçekleşeceğine gönülden inanıyoruz” dedi. 2019 yılında pay piyasası halka arzlarında yüzde 50 ile pazar lideri olduklarını hatırlatan Ayışık, “Bu dönemde online hesap açma uygulamamızı iyileştirerek yatırım hesabı açma sürecini de kolaylaştırdık. Yatırımcıları memnun eden başarılı halka arzlarımıza 2020 yılında da devam etik” dedi. Ayışık, sözlerine şöyle devam etti: “2020 yılı pandemi nedeniyle belirsizliklerle geçmiş olmasına rağmen, Gedik Yatırım olarak yıl boyunca 2 adet halka arzı büyük bir başarıyla gerçekleştirdik. 2021 yılında piyasa koşulları ne olursa olsun, özverili çalışmalarımıza devam edecek ve ekonomimize katkı sunmaya devam edeceğiz.”

   

  Gedik Yatırım 2021 Yılı Strateji Raporu’nda öne çıkan satırbaşları:

   

  Piyasaya Yönelik Tahminler

   

                                                             2020 Yılı                     2021 Yılı

  BIST-100

  Düşük-Yüksek                                    842-1,420                   1,100-1,800

  Kapanış                                              1,400                          1,750

   

  Dolar/TL

  Düşük-Yüksek                                    5.85-8.46                    7.30-8.30

  Ortalama                                            7.02                            7.90

  Kapanış                                              7.65                            8.25

   

  2 Yıllık Gösterge Tahvil Faizi

  Düşük-Yüksek                                    8.8-13.8                      11.5-15.5

  Kapanış                                              14.3                            11.7

   

  Makroekonomik Veri Tahminleri

                                                                         2020 Yılı                     2021 Yılı

  Ekonomik Büyüme

  GSYH (cari, milyar TL)                                       4,916                          5,711

  GSYH (cari, milyar dolar)                                    699                             726

  GSYH (zincirlenmiş hacim/yıllık yüzde değişim)          1,4                              2,5

  Kişi başına GSYH (bin dolar)                            8,444                          8,673

   

  Enflasyon

  Yılsonu TÜFE (yıllık yüzde)                               13.7                            11.3

  Ortalama TÜFE (yıllık yüzde)                            12.2                            13.4

   

  Ödemeler Dengesi

  Cari Denge (yılsonu, milyar dolar)                        -38.5                           -19.0

  Ceri Denge / GSYH (yılsonu, yüzde)                      -5.5                             -2.6

   

  Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi

  Bütçe Dengesi (yılsonu, milyar TL)                      -205.0                         -280.5

  Bütçe Dengesi /GSYH (yılsonu, yüzde)              -4.2                             -4.9

  Türkiye ekonomisi

  • TL’deki istikrarın korunması enflasyonda yeniden bir düşüş trendine girilmesi açısından kritik önemde olacak.
  • Gecikmeli kur etkileri ve olumsuz baz etkisi nedeniyle enflasyonun Mart/Nisan aylarına kadar yükselmeye devam etmesi ve %15’li seviyelere ulaşması bekleniyor.
  • TL’deki istikrar korunabilirse, TÜFE enflasyonu özellikle yılın ikinci yarısında düşüş trendine girerek yılı %11,0-11,5 civarında tamamlayabilir.
  • Para politikasında sıkı duruşun korunmasıyla, reel kurun tarihi diplerine yakın seyrettiği de göz önüne alındığında, en azından kısa vadede TL’deki güçlenme eğiliminin devam edebileceği söylenebilir.
  • Dolar/TL kuru 2021 sonunda 8,25, yıl ortalaması olarak da 7,90 seviyelerinde gerçekleşebilir.
  • TCMB’nin 2021’in Temmuz ayına kadar politika faizini %17-18 seviyelerinde tutması bekleniyor. Bu süreçte TL’deki istikrar korunabilirse, sonrasında bir faiz indirim süreci başlayabilir ve politika faizi sene sonuna kadar %12,5-%13,0 seviyelerine inebilir.
  • Yüksek faizler, önceki aylarda düşük faizler nedeniyle öne çekilmiş talep ve son dönemde devreye sokulan kısıtlamalar ve sokağa çıkma yasakları, özellikle 2021’in ilk iki çeyreğinde ekonomik aktivitede önemli bir yavaşlama yaratabilir.
  • İkinci çeyrekte, olumlu az etkisi kaynaklı çift haneli büyüme görülmesi mümkün. Buna karşın, yüksek faiz ortamında iç talebin büyümeye desteğinin yılın ikinci yarısında da sınırlı kalması ve tüm yıla ilişkin GSYH büyümenin %2,5-3,0 civarında gerçekleşmesi bekleniyor.
  • Güçlü iç taleple artan vergi gelirleri, 2020’de bütçe açığı/GSYH oranını %4,2 civarında sınırlandırıyor. Ancak iç talepteki (buna bağlı olarak da vergi gelir performansındaki) potansiyel yavaşlama ve 2020’den devreden ciddi faiz yükü, bütçe açığı/GSYH oranını 2021 yılında %5,0’e doğru yükseltebilir.
  • 2021 yılı için zaten çok yüklü bir iç borç geri ödeme takvimi olduğu düşünüldüğünde, bu durum faizler üzerinde yukarı yönlü baskı yapabilir.
  • Son revizyonların ardından, cari açığın 2020 sonunda yaklaşık 39 milyar dolara (GSYH’nin %5,6’sı), Şubat/Mart ayı itibariyle de 40-41 milyar dolara ulaşması bekleniyor.
  • 2021’de turizm gelirleri ve altın ithalatında bir miktar normalleşmeyle birlikte, cari açığın kayda değer bir gerilemeyle, 2021 sonunda 20 milyar doların altına (kabaca GSYH’nin %2,5’i) düşebileceği öngörülüyor.
  • Aşının yaygınlaşmasıyla virüste ikinci dalganın neden olduğu işyeri kapanışlarının çok uzamaması ve belirli hizmet sektörleri ile sınırlı kalması bekleniyor.
  • Merkez Bankası’nın politika faizi Ağustos/Eylül aylarına kadar mevcut yüksek seviyelerinde tutarak, sıkı para politikası duruşunu koruyacağı varsayılıyor.
  • Erken seçim ihtimali halen masada olsa da, kısa vadede erken seçim beklenmiyor.
  • Brent petrol varil fiyatının 2021’de de genel olarak 50-55 dolar seviyelerinde kalacağı varsayılıyor.
  • İç jeopolitik gelişmeler (Suriye, Libya ve Akdeniz’de doğal gaz arama faaliyetleri vb) piyasalarda dönemsel dalgalanma yaratma potansiyeli taşısa da, AB, ABD ve Rusya ile ilişkilerde önemli gerilimler olmayacağı varsayılıyor.  

  Küresel ekonomi

  • Neredeyse tüm strateji raporlarına iyimserlik hakim.
  • Covid-19 aşılamasının genele yayılmasıyla, global ekonomik aktivitede hızlı ve senkronize toparlanma bekleniyor.
  • ABD’de Biden yönetiminde jeopolitik gerginliklerde azalma ve uluslararası ilişkilerde daha öngörülebilir bir dönem.
  • Para ve maliye politikaları tüm dünyada ultra gevşek kalmaya devam edecek.
  • Merkez Bankaları’nın tahvil alımlarına devam etmelerinin yardımıyla, uzun vadeli faizlerde potansiyel yükselişler sınırlı kalacak.
  • ABD’de çifte açıklarda (bütçe açığı ve cari açık) bozulma ve küresel risk algısının güçlü kalması sayesinde doların zayıflamaya devam etmesi.
  • Zayıf dolar temasıyla, gelişmekte olan piyasalara fon akımlarının güçlü seyretmesi.
  • Ekonomilerin halen tam istihdam seviyelerinin çok uzağında olması nedeniyle, enflasyonun ancak sonraki yıllarda ortaya çıkabilecek bir risk unsuru olabileceği değerlendiriliyor.
  • Global borç/GSYH oranı sadece 2021 yılında 30 puanlık bir artış gösterdiyse de, ülkelerin yüksek borçluluk seviyeleri düşük faizler nedeniyle şimdilik göz ardı ediliyor.
  • Covid-19’da ikinci dalganın beklentilerden kötü gelişim göstermesine ve virüsün mutasyona uğrayarak bulaş oranının arttığı haberlerine rağmen, küresel risk iştahında kısa vadede çok önemli bir bozulma olması da beklenmiyor.

  2021’de Fırsatlar ve Riskler

  Gedik Yatırım, 2021 Yılı Strateji Raporu’nda global ekonomiyi ve piyasaları konsensüs senaryosundan saptırabilecek fırsatları ve riskleri değerlendiriyor:

  Riskler

  • Aşıların genele yayılmasının beklenenden uzun sürmesi, beklenenden daha kısa süreli bağışıklık sağlaması ya da virüsün mutasyona uğramasıyla aşıların etkisiz kalması gibi ihtimaller.
  • Hızlı parasal ve mali genişleme sonucu global enflasyonda (özellikle de ABD’de) beklenilenden önce ve beklentilerin ötesinde artışlar görülmesi.
  • Yurt içinde para politikasında beklenenden önce ve/veya enflasyonun izin verdiğinden daha büyük oranlı bir parasal gevşemeye gidilmesi.
  • Yurt içinde tahsili gecikmiş alacaklarda görülmesi muhtemel yükseliş, bunun da kredi arzını kısması.

  Fırsatlar

  • Aşılamanın beklenenden daha etkili olmasıyla salgının 2021 yılı içinde tamamen kontrol altına alınması, 2020’deki mali teşviklerin de yardımıyla artan tasarrufların hızlı bir şekilde tüketime yönlendirilmesi.
  • Yurtiçinde para politikasındaki sıkı duruşun makul bir süre korunması, atılan yapısal reform adımları ve en önemlisi kurumların bağımsızlığına yönelik algının güçlenmesiyle, TL’de istikrarlı bir değerlenme eğilimi görülmesi.

  Gedik Yatırım 2021 Yılı Strateji Raporu’nun tamamına www.gedik.com/2021StratejiRaporu  adresinden ulaşılabiliyor.

 • Sadece Gedik Yatırım aracılığıyla gerçekleştirilen Kontrolmatik Teknoloji halka arzına bireysel ve kurumsal yatırımcılardan büyük ilgi

  Gedik Yatırım’ın tek yetkili yatırım kuruluşu olduğu 50 milyon TL büyüklüğündeki Kontrolmatik Teknoloji halka arzı 1,3 milyar TL tutarında 26 kat üzerinde talep toplanarak büyük bir başarıyla tamamlandı. Sermaye artırımı ve ortak satış yoluyla Kontrolmatik Teknoloji’nin 7.250.000 TL nominal değerli paylarının 6,90 TL sabit fiyatla 12-13 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen talep toplama sürecinde, yurtiçi bireysel yatırımcılara tahsis edilen payların 38 katı, yurtiçi kurumsal yatırımcılara tahsis edilen payların 18 katı ve yurtdışı kurumsal yatırımcılara tahsis edilen payların 9 katı olmak üzere toplam halka arz edilen payların 26 katından fazla talep geldi. Talepler, halka arzda tek yetkili yatırım kuruluşu olan Gedik Yatırım tarafından toplandı.

  Banka kökenli olmayan yatırım kuruluşları arasında en fazla yatırımcıya sahip olan Gedik Yatırım, 2019 yılında pay piyasası halka arzlarının yüzde 50’sini gerçekleştiren Gedik Yatırım, 2020 yılında da başarılı halka arzlar gerçekleştirerek sermaye piyasalarının büyümesine katkı sunmaya devam ediyor.

  Son olarak operasyonel teknolojiler alanında mühendislik ve anahtar teslim proje hizmetleri veren ve 24 ülkeye teknoloji ihraç eden Kontrolmatik Teknoloji’nin halka arzını gerçekleştiren Gedik Yatırım, bireysel ve kurumsal yatırımcılardan yoğun ilgi gören talep toplama sürecini büyük bir başarılı ile tamamladı. 29 yıllık deneyimiyle Türkiye’nin önde gelen yatırım kuruluşlarından olan Gedik Yatırım’ın tek yetkili olarak aracılık ettiği halka arzda toplam 18.317 yatırımcıdan 1,3 milyar TL tutarında, 190 milyon lot üzerinde talep toplandı.

  Gedik Yatırım’ın sermaye piyasalarına katkısına ilişkin olarak değerlendirmede bulunan Gedik Yatırım CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Onur Topaç, “Gedik Yatırım olarak ülkemizde sürdürülebilir büyümenin ancak sermaye piyasaları yoluyla gerçekleşeceğine gönülden inanıyoruz. 2019 yılında pay piyasası halka arzlarında yüzde 50 ile pazar lideri olmuştuk. Bu dönemde online hesap açma uygulamamızı iyileştirerek yatırım hesabı açma sürecini de kolaylaştırdık. Yatırımcıları memnun eden başarılı halka arzlarımıza 2020 yılında da devam ediyoruz. Son olarak Kontrolmatik Teknoloji’nin halka arzını başarıyla gerçekleştirmiş olmaktan gururluyuz” dedi.

  Topaç, sözlerine şöyle devam etti: “Pandemi sürecinin halen devam ettiği böyle bir süreçte Kontrolmatik Teknoloji’ye gelen yoğun talepten ötürü çok mutluyuz. Ayrıca olağanüstü koşullarda, son derece yoğun tempoda çalışan ekibimize de teşekkür etmek isterim. Böylesine zorlu bir dönemde varlarını yoklarını ortaya koyarak harika üstün bir performans sergilediler. Yatırımcıların da ilgisinden son derece memnunuz, onlara da destekleri için teşekkür ederiz. Özellikle içinden geçtiğimiz, belirsizliklerle dolu pandemi sürecinde gerçekleşmiş olan Kontrolmatik Teknoloji’nin halka arzının hem kendilerine hem de ülkemiz piyasalarına hayırlı olmasını diliyorum.” 

  KONTR kodu ile Borsa’da işlem görecek

  2008 yılında İstanbul’da kurulan Kontrolmatik Teknoloji, 130’un üzerinde çalışanı ile 24 farklı ülkede 300’ün üzerinde başarılı proje tamamladı. Şirket, endüstriyel kontrol sistemleri alanında bağımsız bir kuruluş olan CFE Media & Technology tarafından 2020 yılında dünyanın 37’nci en büyük sistem entegratörü olma başarısını elde etti.

  Sermaye artırımı ve ortak satış yoluyla Kontrolmatik Teknoloji’nin 7.250.000 TL nominal değerli paylarının 6,90 TL sabit fiyatla 12-13 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen talep toplama sürecinde, yurtiçi bireysel yatırımcılara tahsis edilen payların 38,2 katı, yurtiçi kurumsal yatırımcılara tahsis edilen payların 18,2 katı ve yurtdışı kurumsal yatırımcılara tahsis edilen payların 8,7 katı olmak üzere toplam halka arz edilen payların 26,3 katı talep halka arzda tek yetkili yatırım kuruluşu olan Gedik Yatırım tarafından toplandı. Halka arz edilen payların yüzde 50’si 18.255 adet yurtiçi bireysel yatırımcıya, yüzde 30’u 55 adet yurtiçi kurumsal yatırımcıya, yüzde 20’si ise 7 adet yurtdışı kurumsal yatırımcıya dağıtımı gerçekleştirildi.

  Kontrolmatik Teknoloji paylarının KONTR kodu ile 19 Ekim Pazartesi günü gong töreniyle Borsa İstanbul Ana Pazar’da işlem görmeye başlaması bekleniyor.

 • Gedik Yatırım, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin gerçekleştirdiği 5’inci TSPB Altın Boğa Ödülleri’nde, Kurumsal Finansman İşlemleri Kategorisi’nde “Pay İhracına Aracılık Lideri” seçildi.

  Banka kökenli olmayan yatırım kuruluşları arasında en fazla yatırımcıya sahip olan Gedik Yatırım, alanındaki liderliğini Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin düzenlediği 2019 yılı Altın Boğa Ödülleri’yle taçlandırdı. Bu yıl 5’inci kez düzenlenen TSBP Altın Boğa Ödülleri’nde Gedik Yatırım, Kurumsal Finansman İşlemleri Kategorisi’nde “Pay İhracına Aracılık Lideri” olarak seçildi. Ülkemiz sermaye piyasalarının en prestijli ödülü sayılan Altın Boğa Ödülleri’nde elde edilen bu başarıyla Gedik Yatırım’ın alanındaki liderliği bir kez daha tescillenmiş oldu.

  GEDİK YATIRIM: GELECEK BAŞARILARIMIZ İÇİN ŞİMDİDEN HEYECANLIYIZ

  Gedik Yatırım’ın 5’inci TSPB Altın Boğa Ödülleri’nde elde ettiği başarıya ilişkin olarak düşüncelerini aktaran Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık, “TSPB’nin her yıl düzenlediği Altın Boğa Ödülleri, sektörümüzün en önemli ödüllerinden biri kabul ediliyor. Bu kapsamda Pay İhracına Aracılık Lideri olarak seçilerek ülkemiz sermaye piyasasının gelişimine katkıda bulunduğumuz için ayrı bir gurur ve mutluluk duyuyoruz” dedi.

  Ayışık, sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizde sürdürülebilir büyümenin ancak sermaye piyasaları yoluyla gerçekleşeceğine inanıyoruz. Geçtiğimiz yıl pay piyasası halka arzlarında yüzde 50 ile pazar lideri olduk. Yatırımcıları memnun eden başarılı halka arzlara 2020 yılında da yenilerini katmaya devam ediyoruz. Gelecek başarılarımız için şimdiden heyecan duyuyoruz.”

  Türkiye’de sermaye piyasalarının gelişimi adına geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl beşincisi gerçekleşen Altın Boğa Ödülleri’nde, 8 kategoride 42 ödül sahiplerini buldu.

 • ​Sermaye Piyasalarının önde gelen kurumlarından Gedik Yatırım, Korona virüs salgınıyla mücadelede, 4 devlet hastanesine 1 milyon TL değerinde ürün yardımında bulundu.

  Küresel bir salgın boyutuna ulaşan ve pandemi ilan edilen Korona virüsle mücadeleye bir destek de, Sermaye Piyasalarının önemli kurumlarından biri olan Gedik Yatırım’dan geldi. Gedik Yatırım, dört devlet hastanesine 1 milyon TL değerinde ürün yardımı yaptı.

  Kahraman sağlık çalışanlarına destekle ilgili olarak şirketten yapılan duyuruda, “Sağlığımız için üstün emek gösteren ve fedakarlıkla çalışan kahraman sağlık emekçilerimizin her zaman yanındayız. İstanbul Anadolu yakasında yüksek vaka sayısına sahip dört devlet hastanesine ihtiyacına yönelik olarak 1 milyon TL değerinde ürün yardımında bulunduk” denildi.

 • Gedik Yatırım: 2020 ekonomide toparlanma yılı olacak

  Gedik Yatırım, Türkiye ve dünya piyasalarını mercek altına alan 2020 Yılı Strateji Raporu’nu açıkladı. Raporda, 2020 başında küresel çapta birçok merkez bankasının son 6 aylık dönemdeki genişleme adımları sonrasında, ‘bekle-gör’ politikasına geçtiği ve faizlerin kayda değer bir süre daha düşük seviyelerde kalacağı işaret edildi. Türkiye Ekonomisinde 2019’daki dengelenme sonrasında 2020’nin toparlanma yılı olacağının belirtildiği Strateji Raporu’nda; enflasyonun 2020’nin ilk yarısı boyunca ağırlıklı olarak %10-12 aralığında dengeleneceği, yılın ikinci yarısından itibaren ise tek haneli seviyelere yaklaşmaya başlamasının beklendiğinin altı çizildi. Borsa İstanbul’un orta ve uzun vadede önemli bir getiri potansiyeli taşıdığı tahminini vurgulayan raporda, TÜFE’nin yılın ilk 6 ayında ağırlıklı olarak %10-12 bandında dengeleneceği, yılsonunda ise %9,6 seviyesinde olacağı öngörülüyor.

  Banka kökenli olmayan yatırım kuruluşları arasında en fazla yatırımcıya sahip olan Gedik Yatırım, 2020 Yılı Strateji Raporu’nu açıkladı. “2020: Dengelenmeden Toparlanmaya Geçiş” başlıklı raporda, 2020’de ekonominin dünyada ve Türkiye’de nasıl seyredeceği yönündeki beklentiler, pazara ilişkin tahminler ve riskler ortaya konarak piyasaların değerlendirmesi yapıldı.

  Raporda, Türk ekonomisinde “2019’daki dengelenme sonrasında 2020’nin toparlanma yılı olmasının muhtemel olduğunun altı çizilirken, enflasyonun yılın ikinci yarısı itibariyle tek haneli seviyelere yaklaşmaya başlayacağı” beklentisi öne çıktı.

  2020’de büyüme tahmini %4.5

  2020 Yılı Strateji Raporu’na göre, baz etkileri nedeniyle 2020 yılı hissedilen büyüme performansının, kaydedilen büyüme performansından daha düşük olacağı belirtilirken; büyüme bileşenleri tarafında iç talebin öne çıkması, yatırımların yılın ilk yarısında görece zayıf kalmaya devam etmesi ve net ihracattan gelen katkının azalması beklentileri öne çıktı. Raporda, 2020’de büyümenin %4,5 seviyesinde gerçekleşmesinin tahmin edildiği vurgulandı.

  2020’nin ilk yarısında enflasyon beklentisi: %10-12

  TÜFE’nin 2020’nin ilk 6 ayında ağırlıklı olarak %10-12 bandında dengeleneceği; yılın ikinci yarısında ise hafif aşağı yönlü bir eğilimle birlikte yüksek tek haneli seviyelere yönelmesinin beklendiğinin açıklandığı raporda, yılsonu TÜFE tahmini %9,6 olarak açıklandı.

  2020’de sürdürülebilir seviyelerde cari denge / GSYH beklentisi: -%1,8

  Raporda, ekonomik büyümede beklenen toparlanma eğilimiyle birlikte cari dengenin yılın ilk çeyreğiyle birlikte yönetilebilir, sürdürülebilir seviyelerde açık vermesinin beklendiği ifade edilirken, yılsonu itibariyle cari denge/GSYH oranının -%1,8 olarak gerçekleşeceği öngörüldü.

  Ekonomideki toparlanma eğilimi kademeli olarak istihdama yansıyacak

  Ortalama işsizliğin 2020 sonunda %11,7 ile tarihsel ortalamalara yaklaşabileceği beklentisinin paylaşıldığı raporda, politika faizindeki indirimlerin reel ekonomiye katkısının gecikmeli yansımasının, işsizlik tarafında görülecek potansiyel iyileşmenin diğer temel göstergelere kıyasla daha kademeli kalmasına neden olabileceğinin altı çizildi.

  Borç çevriminde sorun yok

  Raporun dış borçlara ilişkin bölümünde ise; küresel faizlerin kısa-orta vadede ılımlı seviyelerde kalmasının beklenmesi ve Türkiye ekonomisinde dipten dönüşün başladığına yönelik algının güçlenmesiyle birlikte 2020’de dış borç çevriminde bir sorunla karşılaşılmayacağı öngörüldü. Kısa vadeli asıl borç stoğunun 57,4 milyar dolar, 1 yılda çevrilmesi gereken asıl döviz ihtiyacının ise tahmini 71,9 milyar dolar olduğu kaydedildi.

  Raporda, ekonomi ve piyasalara ilişkin göstergelerin ve yatırım algısının zorlu bir süreçten geçtiği dönem boyunca dış borç çevriminde herhangi bir sorunla karşılaşılmamasın, Türkiye ekonomisinin şoklara karşın dirençli yapısını göstermekte olduğunun altı çizildi.

  Ekonomide Toparlanma Kredi Notunda Olumlu Revize Getirebilir

  Raporda, ekonominin mali disiplinden taviz verilmeyeceği beklentilerini güçlendirici bir görüntü sunması gibi durumlarda not ve/veya not görünümünde olumlu revizelerin de gerçekleşebileceği beklentisi de öne çıktı.

  Gedik Yatırım, teknolojiye yatırım yapmayı sürdürüyor

  2020 Yılı Strateji Raporu’nun açıklandığı toplantıda konuşan Gedik Yatırım CEO’su Onur Topaç, Gedik Yatırım’ın sektörün öncüsü olma yolundaki çalışmalarına hızla devam ettiğini belirtti. “72.416 yatırımcısı ile banka kökenli olmayan yatırım kuruluşları arasında en fazla yatırımcısı olan Gedik Yatırım, Türkiye’nin sayılı yatırım kuruluşları arasında yer alıyor. Çeyrek asrı aşkın süredir çeşitlendirdiğimiz yatırım enstrümanlarımızla müşterilerimize sunduğumuz ayrıcalıklı hizmetlerimizi sürekli geliştirerek 39 şube ve 318 çalışanımız ile hizmet kalitemizi artırmaya devam ediyoruz” dedi.

  Gedik Yatırım’ın aktif büyüklüğünün 978 milyon TL, özsermaye büyüklüğünün ise 144 milyon TL seviyesinde bulunduğunu açıklayan Onur Topaç, “Sektörümüzün en çok şubesi ve en çok çalışanı olan 2’nci yatırım kuruluşuyuz” dedi. 

  Gedik Yatırım olarak en son teknolojilere yatırım yapmayı sürdürdüklerinin altını çizen Topaç, “Yatırımcı taleplerine en hızlı şekilde cevap verebilmek ve işlemleri en efektif şekilde sonuçlandırmak için daima en yeni teknolojileri kullanıma sunuyoruz. 2017’de geliştirip kullanıma sunduğumuz Türkiye’nin Yeni Nesil Yatırım Platformu - Gedik Trader 4 yıl içerisinde 250 binin üzerinde kullanıcıya ulaştı.” şeklinde sözlerine devam etti.

  2019 yılında Borsa İstanbul’da 6 şirketin 263 milyon TL tutarında halka arzı gerçekleştiğini; bunların arasında, 3 kıymetli şirketin 135 milyon TL büyüklüğünde halka arzını Gedik Yatırım liderliğinde gerçekleşmesinden büyük bir mutluluk ve gurur duyduğunu belirten Topaç, 2019 yılı Strateji Raporlarında yer alan tahminlerin isabetliliğine dair “2019 Yılı ve 2019 Yılı 4. Çeyrek Dönemine ilişkin Strateji Raporlarımızda, 2019 yılında Türkiye ekonomisinin pozitif büyüme gerçekleştireceği; BIST-100 endeksinin 110-115 bin seviyesinde, dolar/TL’nin ise 5,95-5,98 seviyesinde yılı tamamlayacağını öngörmekteydik. BIST-100 endeksi 114.425 ve dolar/TL 5,95 seviyelerinden kapanış yaparken; öncü göstergeler 2019 yılı için pozitif büyümeyi işaret etmekte.” diyerek sözlerini tamamladı.

  Küresel risk iştahı yükselişini sürdürebilir

  Her yıl olduğu gibi bu yıl da gelenekselleşen Strateji Raporu’nu dünya ve Türkiye ekonomisinin nabzını tutarak hazırladıklarının altını çizen Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık, “Türkiye’nin büyümesini sağlayacak başlıca kaynaklardan biri olan sermaye piyasaları ülkemizin finansmana erişim için büyütmek zorunda olduğu en önemli kanalların başında geliyor” dedi.

  Küresel piyasalar hakkında da yorum yapan Ayışık, “2019 başında küresel para politikasına ilişkin aşırı sıkılaşma yönündeki endişeler yılın ikinci yarısında yerini, özellikle ABD-Çin arasındaki ticaret gerginliğinin küresel büyüme üzerinde artırdığı aşağı yönlü riskler sonrasında, genişleyici para politikası adımlarına bıraktı. Kasım 2020’de gerçekleşecek olan ABD Başkanlık seçimleri göz önüne alındığında, yakın dönemde artan küresel risk iştahının 2020’de de yüksek kalmayı sürdürmesi; bununla birlikte küresel finansal koşullarının da gelişmekte olan ülkeleri destekleyici şekilde devam etmesi muhtemel görünmekte” şeklinde sözlerini sürdürdü.

  2020 toparlanma yılı olacak

  2020’nin Türkiye ekonomisi için toparlanma yılı olacağını beklediklerini belirten Ekonomist Erol Gürcan, “Türkiye ekonomisinde 2018’in ikinci yarısından 2019’un ilk yarısına kadar devam eden dengelenme eğilimi, 2019’un ikinci yarısı itibariyle yerini kademeli bir iyileşmeye bıraktı. Önümüzdeki süreçte, ekonomik büyüme tarafında baz etkilerinin de destekleyici olacağı, enflasyonun önemli bir süre düşük çift haneli seviyelerde dengelenip, 2020’nin ikinci yarısı itibariyle tek haneli seviyelere yaklaşmaya başlayacağı, cari dengenin tarihsel ortalamalara kıyasla daha sürdürülebilir ve yönetilebilir seviyelerde seyredeceği bir döneme gireceğimizi öngörüyoruz” dedi.

  Gürcan, “Dengelenmeden toparlanmaya geçiş sürecinin hızı ve kalıcılığı açısından ülke risk priminin, güven endekslerinin, jeopolitik gelişmelerin ve dış ilişkilerin seyrinin de önemli belirleyiciler olmasını beklemekteyiz” diyerek sözlerini tamamladı.  

  BIST orta-uzun vadede önemli bir getiri potansiyeli taşıyor

  Borsa İstanbul hakkında değerlendirmelerde bulunan Gedik Yatırım Araştırma Direktörü Ali Kerim Akkoyunlu, “Küreselde yüksek seyreden risk iştahı, Türkiye ekonomisinin dengelenmeden toparlanmaya geçiyor oluşu, Türk Varlıkların değerlemeler açısından cazip seviyelerde olmayı sürdürmesi, TL’nin görece istikrarlı bir görünüm sergilemesi ve ülke risk primindeki düşüşün sürme potansiyeli gibi gerekçelerle Borsa İstanbul’un orta-uzun vadede önemli bir getiri potansiyeli taşıdığını düşünüyoruz” dedi.

  Akkoyunlu, “2020’de endeksin 140.000 ve üzeri seviyelere hareketlenmesini olası öngörüyor; endeksle korelasyonu yüksek olan ve uzun süredir iskontolu seviyelerde işlem görmekte olan hisselerin öne çıkabileceğini değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu.

  Gedik Yatırım 2020 Yılı Strateji Raporu’nda öne çıkan satırbaşları:

  Türkiye ekonomisine dair öncü göstergeler 2019’un 4. çeyreğindeki toparlanmanın sürdüğünü işaret ediyor.Türkiye ekonomisi

  • TCMB’nin önden yüklemeli faiz indirimlerinin ekonomik aktiviteye gecikmeli yansıyacak olması ve baz etkileri 2020’de büyümeyi destekleyecek.
  • 2020 yılı hissedilen büyüme performansının, kaydedilen büyüme performansından daha düşük olacağı öngörülüyor.
  • Büyüme tahmini 2020 için +%4,5 seviyesinde.
  • TÜFE’nin 2020 yılının ilk 6 ayında ağırlıklı olarak %10-12 bandında dengeleneceği; yılın ikinci yarısında ise hafif aşağı yönlü bir eğilimle birlikte enflasyonun yüksek tek haneli seviyelere yönelmesi beklenmekte.
  • Yılsonu TÜFE tahminimiz 2020 için %9,6 seviyesinde.
  • Ekonomik büyümede beklenen toparlanma eğilimiyle birlikte cari dengenin 2020’nin ilk çeyreğinden itibaren yeniden açık vermeye başlaması bekleniyor.
  • Mevcut gerçekleşme ve eğilimleri dikkate alarak cari denge/GSYH oranının 2020 yılı sonunda -%1,8 olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor.
  • Ekonomide beklenen toparlanma eğiliminin vergi gelirlerinde otomatik dengeleyici olması ve bütçedeki tek seferlik gelir ihtiyacını azaltması bekleniyor.
  • Dengelenme sürecinde kullanılan manevra alanının yeniden güçlenmesi açısından 2020’de bütçenin sürdürülebilirliğine ilişkin oluşacak görüntü kritik.
  • 2020-2022 Orta Vadeli Programı’nda bütçe açığı / GSYH oranı tahmini olan %3 sınırının aşılmaması önemli.
  • Bütçe açığı / GSYH oranının 2019 ve 2020 yıllarında -%2,9 seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.
  • Politika faizindeki güçlü indirimlerinin finansal koşullardaki sıkılığı azaltıcı etkisinin reel ekonomiye gecikmeli yansıması da işsizlik tarafında görülecek potansiyel iyileşmenin diğer temel göstergelere kıyasla daha kademeli kalmasına neden olabilir.
  • Ortalama işsizliğin 2020 sonunda %11,7 ile tarihsel ortalamalara yakınsaması bekleniyor.
  • Ekonomideki dengelenme nedeniyle yatırımların zayıf seyretmesinin döviz ihtiyacını azaltıcı etkisiyle 2019 yılında borç çevrim oranları ve borç stoğu geriledi.
  • Türkiye ekonomisine ve piyasalarına ilişkin göstergelerin ve yatırım algısının zorlu bir süreçten geçtiği dönem boyunca dış borç çevriminde herhangi bir sorunla karşılaşılmaması, Türkiye ekonomisinin şoklara karşın dirençli yapısını göstermekte.
  • Kısa vadeli “asıl” borç stoku: 57,4 milyar dolar.
  • 1 yılda çevrilmesi gereken “asıl” döviz ihtiyacı tahmini: 71,9 milyar dolar.
  • Kısa vadede bir not artışı gelme olasılığı çok güçlü görünmese de; 2020 yılı itibariyle makro dengelerde önemli bir bozulmaya neden olmadan beklenen toparlanmanın gerçekleştiğinin görülmesi, ülke risk priminin gerilemesi, verilerin mali disiplinden taviz verilmeyeceği beklentilerini güçlendirici bir görüntü sunması gibi durumlarda not ve/veya not görünümünde olumlu revizeler gerçekleşebilir.
  • Borsa İstanbul, orta-uzun vadede önemli bir getiri potansiyeli taşıyor.
  • 2020’de endeksin 140.000 ve üzeri seviyelere hareketlenmesini olası görüyor.

  Küresel ekonomi

  • 2019 başında küresel para politikasına ilişkin aşırı sıkılaşma yönündeki endişeler yılın ikinci yarısında yerini, özellikle ABD-Çin arasındaki ticaret gerginliğinin küresel büyüme üzerinde artırdığı aşağı yönlü riskler sonrasında, genişleyici para politikası adımlarına bıraktı.
  • 2020 yılına başlarken birçok merkez bankasının, son 6 aylık dönemdeki genişleme adımlarının ardından, “bekle-gör” politikasına geçtiği görülmekte.
  • Merkez bankalarının kurduğu temel iletişimden hareketle kayda değer bir süre daha (en azından 3-6 ay) ekstra genişleme adımı görülmese de küresel çapta faizlerin düşük kalması oldukça güçlü bir olasılık.
  • Para politikalarında atılan genişleyici adımların gecikmeli etkileri ile başta ABD-Çin arasındaki ticaret gerginliğinde ara da olsa bir çözüm bulunması küresel ekonomik aktiviteyi destekleme potansiyeli taşımakta.
  • 2020’deki ABD Başkanlık seçimleri dikkate alındığında küresel risk iştahının 2020 yılında da genel olarak yüksek kalması muhtemel görünmekte.
  • Yakın dönemde öne çıkan gelişmelerin (gelişmiş ülke merkez bankalarının genişleyici politika hamleleri ve ABD-Çin arasında sağlanan ara anlaşma) önemli ölçüde Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP) lehine olduğu söylenebilir.

  Gedik Yatırım 2020 Yılı Strateji Raporu’nun tamamına https://www.gedik.com/2020StratejiRaporu adresinden ulaşılabiliyor.