Canlı Destek Al
Hesap Açın
 • Gedik Yatırım: TCMB’nin faiz indirim planları çekirdek enflasyon gelişmelerine bağlı

  Gedik Yatırım, Türkiye ve dünya piyasalarını mercek altına alan Ekim 2021 Strateji Raporu’nu açıkladı. 2021 yılının son çeyrek ve 2022 yılının ilk çeyrek beklentilerine yer verilen raporda, TÜFE enflasyonunun 2021 yılını %18,5-19,0 civarında tamamlayabileceği öngörülerine yer veriliyor...

   

   

  Gedik Yatırım, Türkiye ve dünya piyasalarını mercek altına alan Ekim 2021 Strateji Raporu’nu açıkladı. 2021 yılının son çeyrek ve 2022 yılının ilk çeyrek beklentilerine yer verilen raporda, TÜFE enflasyonunun 2021 yılını %18,5-19,0 civarında tamamlayabileceği öngörülerine yer veriliyor. Raporda 2022 yılının başlarında ise enerji enflasyonunda yükselme ve çekirdek enflasyonda kur geçişkenliğine bağlı olarak TÜFE enflasyonunun yeniden yükselişe geçebileceği tahmini paylaşılıyor. Bununla beraber, TCMB’nin faiz indirme eğilimini koruduğu ancak enflasyonun bu görünümünün faiz indirim sürecinin önünde önemli bir engel teşkil ettiği belirtiliyor. TCMB’nin bu görünüme karşın, faiz indirimlerini hayata geçirmesi durumunda, ilerleyen süreçte faiz indirimlerinin geri alınma riski doğuracağı da raporda aktarılıyor.

  TÜRKİYE’nin lider yatırım kuruluşu Gedik Yatırım Ekim 2021 Strateji Raporu’nu açıkladı. “Dünya ve Türkiye’nin Pandemi Sonrası Değişken Makroekonomik Koşullar ile İmtihanı” başlıklı raporda, 2021 yılının son çeyreğinde ekonominin dünyada ve Türkiye’de nasıl seyredeceği yönündeki beklentiler, pazara ilişkin tahminler ve riskler ortaya konarak piyasaların değerlendirmesi yapıldı. Tahminlere baz oluşturan temel senaryoya göre, TCMB’nin artan faiz indirim beklentilerinin karşısında TL’nin volatil kalmaya devam edebileceği, devam eden virüs mutasyonlarına rağmen, aşıların etkili kalmaya devam edeceği, sonbaharda potansiyel vaka artışlarının neden olabileceği işyeri kapanışlarının belirli hizmet sektörleri ile sınırlı kalacağı varsayılıyor.

  İvme kaybına rağmen global büyüme eğilimi korunuyor

  Raporda, dünya ekonomisinde büyüme eğiliminin ivme kaybına rağmen devam ettiği belirtiliyor. OECD, Eylül’de güncellediği Ekonomik Görünüm raporunda, 2021 yılı için Global büyüme tahminini %5,8’den %5,7’ye sınırlı oranda değiştirdiysede, ABD ekonomisi büyüme tahminini %6,9’dan %6,0’ya aşağı yönlü, Euro bölgesi ekonomisi büyüme tahminini de %4,3’ten %5,3’e yukarı yönlü revize ettiği aktarılıyor. Dünya ekonomisinin enerji krizi ile karşı karşıya kaldığı ifade edilen raporda enerji fiyatlarındaki yükselişlerin zincirleme etkilere neden olduğuna da dikkat çekiliyor. Avrupa’da doğalgaz fiyatlarında sene başından bu yana yaşanan yükseliş %400’ü aşarken, elektrik fiyatlarındaki yükseliş %250’yi bulmuş durumda. Doğalgaz fiyatları ABD’de de iki kattan fazla artarken, sene başında 50 dolar civarındaki Brent petrolün varil fiyatı 80 doların üzerine yerleşmiş durumda. Merkez Bankaları yaşanan arz yönlü şoklara karşı şimdilik tepkisiz kalmayı tercih etseler de, enerji fiyatlarındaki bu artışların potansiyel ikincil etkilerinin önümüzdeki aylarda tüm Merkez Bankalarının işlerini daha da zorlayıcı hale getirebileceği
  belirtiliyor.

  2021 GSYH büyümesi %8,5 veya üzerinde olabilir

  Yüksek enerji fiyatlarının yurtiçinde de önümüzdeki dönemde dezenflasyon sürecinin önünde önemli bir engel teşkil edebileceği ifade ediliyor. Yılbaşından bu yana yaşanan büyüme gerçekleşmesi ve son dönemde güç kazanan ihracat performansının desteğiyle, 2021 yılı GSYH büyümesinin %8,5 seviyesinde hatta bir miktar üzerinde gerçekleşebileceği belirtiliyor. Bununla beraber, güçlü baz etkilerinin devreye girmesiyle, 2022’nin başlarından itibaren sanayi üretiminde mevcut yıllık büyüme rakamlarının ciddi gerileyebileceği değerlendiriliyor. Bütçe açığı/GSYH oranının 2021 sonunda büyüme performansı ve güçlü vergi tahsilatlarının desteğiyle %3,5 hedefinin altında kalabileceği, 2022 yılında da %5 hedefine ulaşılmasında yaşanabilecek zorluklara bağlı olarak %4,0’ü aşabileceği belirtiliyor. Ağustos itibariyle 23 milyar dolara gerileyen cari açığın Eylül’de 19 milyar dolara düşerek 2021 yılını buna yakın seviyelerden tamamlaması bekleniyor. Raporda, cari açığın 2022 yılının başlarından itibaren, enerji maliyetlerindeki artışa bağlı olarak sınırlı oranda yükseliş trendine girebileceği belirtiliyor.

  TÜFE, yükselmeye devam edebilir

  Rapora ilişkin bilgiler veren Ekonomist Serkan Gönençler; “TÜFE enflasyonu Ekim ayında gıda fiyatlarının yüksek seyri ve TL’deki zayıflığın potansiyel yansımalarıyla %20’li seviyeleri test edebilir. Yılın son iki ayında baz etkileriyle sınırlı bir düşüş gerçekleşmesi durumunda, TÜFE enflasyonunun 2021 yılını %18,5-19,0 civarında tamamlayabileceğini düşünüyoruz. 2022 yılının başlarında ise enerji enflasyonunda yükseliş ve çekirdek enflasyonda kur geçişkenliğine bağlı olarak TÜFE enflasyonunun yeniden yükselişe geçebileceği kanaatindeyiz. TCMB’nin faiz indirme eğilimini koruduğunu görüyoruz, ancak enflasyonun bu görünümünün faiz indirim sürecinin önünde önemli bir engel teşkil ettiğini de düşünüyoruz. TCMB’nin bu görünüme karşın, faiz indirimlerini hayata geçirmesi durumunda, ilerleyen süreçte faiz indirimlerinin geri alınma riski doğuracağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

  Ali Kerim Akkoyunlu; “BIST-100 Endeksi hedefimizi 1,680 seviyesinde tutmaya devam ediyoruz.“

  Gedik Yatırım Araştırma Direktörü Ali Kerim Akkoyunlu ise, BIST-100 Endeksi hedeflerini 1,680 seviyesinde tutmaya devam ettiklerini dile getirdi. Akkoyunlu, “BIST-100 Endeksi’nin gelişmekte olan ülke (GOÜ) endekslerine karşı ıskontosu tarihsel en düşük seviyede devam etmektedir. 2020 yılını %26’nın üzerinde bir getiri ile kapayan BIST-100 endeksi, 2021 yılında an itibarı ile %4’lük bir gerileme yaşamıştır. Gelişmekte olan ülke piyasaları ile karşılaştırdığımızda ise BIST 100’ün 2020 yılında dolar bazında-%18, 2021 yılbaşından itibaren -%16’lık bir rölatif performansa sahip olduğu görülmektedir. BIST-100 Endeksi hedefimizi 1,680 seviyesinde tutmaya devam ediyoruz. Bankacılık sektörü hisseleri özellikle özel bankalar ele alındığında, iskontolu çarpanlarla işlem görmeye devam ederken, yılın ikinci yarısında artan karlılık trendlerinin devam etmesi beklenebilir. Sektörün, sanayi ve global benzer bankaların oldukça gerisinde performans göstermesi ve karlılıklarındaki görece düzelmenin hisselerin kısa vadede olumlu performans olasılığını arttırdığını düşünmekteyiz. Son aylarda artan enerji fiyatlarının dünyada ve Türkiye’de daha önce tecrübe edilmeyen etkiler yaratacağı kanaatindeyiz” diye belirtti.

   

  Gedik Yatırım Strateji Raporuna Buradan Ulaşabilirsiniz

  Gedik Yatırım İnfografik videoya Buradan Ulaşabilirsiniz

 • CEO'muz Sn. Onur TOPAÇ'ın Sabah Gazetesi'nden Barış Ergin ile gerçekleştirdiği ropörtaja ulaşmak için tıklayınız.

 • Gedik Yatırım 2021 yılı ilk 9 ayının “En”lerini açıkladı…

  Gedik Yatırım 2021 yılının ilk dokuz ayı için yurtiçi ve yurtdışı Sermaye Piyasalarının “En”lerini açıkladı. Gedik Yatırım’ın yatırımcılarla paylaştığı rapor, 2021 yılının ilk dokuz ayında yurt içi ve yurt dışı piyasalarda en çok yükselen sektör ve şirketleri ortaya koydu...

  Gedik Yatırım 2021 yılının ilk dokuz ayı için yurtiçi ve yurtdışı Sermaye Piyasalarının “En”lerini açıkladı. Gedik Yatırım’ın yatırımcılarla paylaştığı rapor, 2021 yılının ilk dokuz ayında yurt içi ve yurt dışı piyasalarda en çok yükselen sektör ve şirketleri ortaya koydu.

  Yurtiçinde, BIST 100’de 2021 yılının en çok yükselen sektörü yüzde 32 ile inşaat olurken, 2.sırada yüzde 22 ile bilişim yer aldı. En çok yükselen şirket ise Erbosan oldu. Ford Otosan en yüksek piyasa değerine ulaşan şirket olurken Otokar ortalama hacim değişimi en yüksek şirketlerin başında yer aldı.

  Yurtdışı piyasalarda da 2021 yılının ilk çeyreğinde ABD Standard Poor’s 500 endeksinde hisseleri en çok yükselen şirket yüzde 268,38 ile bioteknoloji şirketi Moderna INC olurken, şirket yüzde 268,38 ile Nasdaq Endeksi’nde de en çok kazandıran hisse oldu. Avrupa STXE 600 endeksinin en çok yükseleni kimyasal ürünler alanında faaliyet gösteren IMCD olurken, Almanya borsası DAX’ın en çok kazandıranı ise medikal ürünler alanında faaliyet gösteren Sartorius AG oldu.

  Gedik Yatırım’ın yatırımcıları için hazırladığı ve 2021 yılı ilk dokuz ayının Sermaye Piyasalarının “En”lerini açıkladığı infografik raporunun tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

  https://www.gedik.com/2021-yilinin-ilk-9-ayinda-sermaye-piyasalarinin-enleri

 • Gedik Yatırım Türkiye’nin en iyi iş verenleri listesine girdi

  Türkiye’nin önde gelen yatırım kuruluşları arasında yer alan Gedik Yatırım, iş yeri kültürü ve çalışan memnuniyeti konusunda global ölçekte hizmet…

   

   

  Türkiye’nin önde gelen yatırım kuruluşları arasında yer alan Gedik Yatırım, iş yeri kültürü ve çalışan memnuniyeti konusunda global ölçekte hizmet veren Great Place to Work Enstitüsü tarafından verilen Great Place to Work Sertifikası’nı almaya hak kazandı.

  Kuruluşunun 30’uncu yılını kutlayan Gedik Yatırım, yaratıcılığı sergilemeye uygun bir iş ortamı oluşturarak, kurumuna bağlı çalışanlara sahip olma prensibini benimsiyor. Bu prensibini Türkiye’nin en iyi iş verenleri listesine girerek taçlandıran marka, Great Place to Work® sertifikasını bünyesine kattı. Sertifika, Great Place to Work Enstitüsü tarafından global standartlarda gerçekleştirilen değerlendirmeler ve analizler sonucunda, pozitif çalışan deneyimi ve yüksek güven kültürüne sahip harika iş yeri kriterlerini sağlayan firmalara veriliyor.

  Küresel çapta sektör ayrımı olmadan tüm ölçeklerdeki şirketlere mükemmel iş yerlerini inşa etmeleri konusunda danışmanlık hizmeti veren bağımsız kuruluş Great Place to Work Enstitüsü, aynı zamanda güçlü kurum kültürüne sahip ve çalışanları tarafından en iyi işveren olarak tanımlanan şirketleri ödüllendiriyor.

  Great Place to Work Enstitüsü’nün yüksek güven kültürüne sahip ‘harika iş yeri’ kriterlerini sağlayan Gedik Yatırım, aracı kurumlar arasında ‘Great Place to Work’ ünvanını alan ilk şirket oldu.

  Sermaye piyasalarında ‘Great Place to Work’ sertifikasını alan ilk firma Dünyayı ve Türkiye’yi etkileyen pandemi döneminde çalışanlarını ve yatırımcılarını koruyan, odağına insanı alan yaklaşımından ödün vermeyen Gedik Yatırım, yatırımcılarına kesintisiz ve sorunsuz hizmet vermeyi sürdürmek için çevik bir tutumla iş yapış modelini güncelleyerek hızlıca adaptasyon sağladı.

  Firma, çalışanlarının enerji ve yaratıcılıklarını ortaya çıkaran, yeteneklerini sergilemeye uygun bir iş ortamı yaratarak, kurumuna bağlı çalışanlara sahip olma prensibini benimsiyor. Geleceğe yönelik stratejik hedefleri doğrultusunda yeni mezunlara kariyer imkânı sunarak, gençlere yatırım yapan Gedik Yatırım, dinamik ekibiyle de sektördeki çalışan sayısı sıralamasında üçüncü sırada yer alıyor. Güvenilir, etik değerlere bağlı, değişime açık, girişimci, yenilikçi ve bunlara ulaşmak için yüksek tempoda çalışan, iş birliğine açık, çalışılmaktan mutluluk duyacakları bir topluluk olmak Gedik Yatırım İnsan Kaynakları Politikasının temel odağını oluşturuyor. Gedik Yatırım olarak 2021 ve sonrasında da genç yeteneklere kariyer imkânı yaratmaya, çalışanlarının gelişimine odaklanarak onlara yatırım yapmaya ve İnsan Kaynakları Yönetim Politikası ile kariyer imkanı sunmaya devam edecek.

 • Gedik Yatırım Strateji Raporu’na göre enflasyonist baskı artıyor;  

  TCMB son çeyrekte faiz indirimlerine başlama eğiliminde, ancak faiz indirim takvimi ötelenebilir

  Türkiye ve dünya piyasalarını mercek altına alan Gedik Yatırım Temmuz 2021 Strateji Raporu’nu açıkladı. 2021 yılının üçüncü çeyrek ve ötesi beklentilerine yer verilen raporda, TÜFE enflasyonunun Kasım ayına kadar %18,0 civarında kalabileceği, ancak TL’de ek değer kayıpları olmadığı bir durumda, enflasyonunun yılın son iki ayında baz etkisiyle %16,2’ye gerileyebileceği tahmini paylaşılıyor. Bununla beraber, TCMB’nin politika faizinde enflasyonda belirgin düşüş beklediği Eylül/Ekim aylarından itibaren kademeli bir indirim süreci başlatma eğiliminde olduğu belirtiliyor. Ancak, kısa vadede TL’de değer kayıplarının devam etmesi durumunda, örneğin, $/TL kurunun yaz aylarında 9,0 seviyesine yaklaşması ya da aşması durumunda, TÜFE enflasyonunun %19’lu seviyeleri görebileceği, bu durumda da faiz indirim takviminin ötelenebileceği ya da TCMB’nin mevcut/beklenen enflasyonun üzerinde politika faizi belirleme politikası dahilinde, faiz artırımlarının gündeme gelebileceği aktarılıyor. 

  TÜRKİYE’nin lider yatırım kuruluşu Gedik Yatırım Temmuz 2021 Strateji Raporu’nu açıkladı. “Dünyada ve Türkiye’de Ana Tema Enflasyon” başlıklı raporunda, 2021 yılının geri kalanında ekonominin dünyada ve Türkiye’de nasıl seyredeceği yönündeki beklentiler, pazara ilişkin tahminler ve riskler ortaya konarak piyasaların değerlendirmesi yapıldı. Tahminlere baz oluşturan temel senaryoya göre, TCMB’nin son çeyreğe kadar faiz indirmeyeceği, devam eden virüs mutasyonlarına rağmen, aşıların etkili kalmaya devam edeceği, sonbaharda potansiyel vaka artışlarının neden olabileceği işyeri kapanışlarının belirli hizmet sektörleri ile sınırlı kalacağı ve Brent petrol varil fiyatının yılın geri kalanında ortalama 70-75 $ seviyelerinde seyredeceği varsayılıyor. 

  Bankacılık sektörü hisselerinde özellikle özel bankalar ele alındığında, iskontolu çarpanlarla işlem görmeye devam ettiği belirtiliyor. Orta ve uzun vadede sektörü etkileyen koşulların hisseler için bir katalizör olmayacağını belirtilen raporda, bankacılık hisselerinin sanayii ve global bazda benzer bankaların oldukça gerisinde performans göstermesi sonucunda kısa vadede olumlu bir tepki olasılığının kuvvetli olabileceği öngörülüyor.

  Global ekonomik toparlanma sürüyor

  Rapora göre, ABD’de TÜFE enflasyonu %5’e çekirdek TÜFE enflasyonu da %3,8’e ulaşarak beklentilerin üzerine çıktı. Raporda, FED’in 16 Haziran tarihli FOMC toplantısında enflasyon ve faiz projeksiyonların yukarı yönlü güncellediği, ancak buna karşın enflasyondaki yükselişin geçici olacağı konusundaki görüşünü koruduğu belirtilirken, uzun vadeli ABD tahvil faizlerindeki durulma ve hatta geri çekilmenin, FED’in bu konuda piyasaları ikna etme konusunda şimdilik başarılı olduğu şeklinde yorumlanabileceği görüşü dile getiriliyor. Raporda, üçüncü çeyrekte ABD’de tahvil alımının azaltılmasına ilişkin takvimin ana gündem konusu olabileceği ve FED’in bu sene bitmeden tapering sürecini başlatma ihtimalinin arttığı düşünülüyor. 

  TÜFE %16,6 ’dan %17,5 ’e yükseldi

  Geçtiğimiz aylarda oldukça ılımlı seyreden nihai fiyatlar üzerindeki kur geçişkenliğinin Haziran’da etkili olduğu belirtilen raporda yıllık TÜFE enflasyonunun %16,6 ’dan %17,5 ’e yükseldiği belirtilirken, Devam eden maliyet baskılarıyla, yıllık TÜFE enflasyonunun kasım ayına kadar %18,0 civarında seyredebileceği ön görüler arasında yer alıyor. Raporda, yıl sonu için dolar TL paritesi için 9,15 tahminine (varsayımına) göre, TÜFE enflasyonun ise 2021 yılı sonunda %16,2 olabileceğine dikkat çekiliyor.

  Cari açık gerileyecek

  Rapora ilişkin bilgiler veren Ekonomist Serkan Gönençler, yılın ikinci yarısında normalleşmeye bağlı canlanmaya rağmen, GSYH’de iç talep katkısının yüksek faiz ve kur seviyeleri nedeniyle ciddi anlamda azalabileceğini, öte yandan güçlü ihracat performansı ve turizmdeki iyileşmeyle dış talep katkısının artmasının ihtimal dahilinde olduğunu söyledi. Gönençler, 2021 yılı GSYH büyüme tahmininin %5,2 olarak şekillendiğini belirtirken ilk 6 aylık güçlü büyüme performansı, bu tahmine yönelik yukarı yönlü risklere işaret ettiğine dikkat çekti.

  Gönençler; “Mayıs itibariyle bütçe açığı/GSYH oranı, güçlü iç talebe bağlı vergi tahsilatındaki iyileşme ve kısmen de baz etkilerinin yardımıyla %1,6 seviyelerine geriledi. İkinci yarıda bütçe açığı yükselişe geçecek olsa da, şimdiye kadarki vergi tahsilatlarının yardımıyla, 2021 sonunda bütçe açığı/GSYH oranının sene başındaki %4,5 - 5,0 öngörümüzün altında kalarak %3,8 civarında kalabileceği anlaşılıyor. Artan enerji maliyetleri cari açığa önemli bir yük getirse de, altın ithalatındaki durulma, turizm gelirlerinde iyileşme, güçlü ihracat performansı ve iç talepte, dolayısıyla da ithalatta beklediğimiz yavaşlama cari açığın yılın geri kalanında gerilemesini sağlayacak gibi duruyor. Özellikle ihracatın güçlü seyrini dikkate alarak, sene sonu için %22-23 milyar olarak öngördüğümüz cari açığı 18-19 milyar olarak revize ediyoruz” şeklinde konuştu.

  BIST Endeksi’nde artırım devam ediyor

  Gedik Yatırım Araştırma Direktörü Ali Kerim Akkoyunlu ise, yatırımcıların, piyasalardaki gelişmeleri yakından takip ederek tercihlerinde dikkatli olmaları gerektiğini dile getirdi. 

  Akkoyunlu, “Risksiz faiz oranımızı %16 seviyesinde sabit tutarken hisse bazlı güncellemeler nedeniyle BIST 100 endeks hedefimizi 1,575 ’den 1,680 seviyesine yükseltiyoruz. Ekonomik açılmalarla beraber yılın ikinci yarısında, beyaz eşya, giyim perakende, sağlık ve içecek sektörlerinde artan ivme ile finansal performans beklemekteyiz. Bankacılık sektörü hisseleri, özellikle özel bankalar ele alındığında, iskontolu çarpanlarla işlem görmeye devam ediyor. Orta uzun vadede sektörü etkileyen koşulların hisseler için bir katalizör olmayacağını düşünüyoruz. Öte yandan, bankacılık hisselerinin sanayii ve global benzer bankaların oldukça gerisinde performans göstermesi ve ikinci çeyrek karlılıklarında ilk çeyreğe nazaran marj bazlı bir nebze iyileşme beklememiz sonucunda, kısa vadede olumlu bir tepki olasılığının kuvvetli olduğunu düşünmekteyiz.” diye konuştu.

  Gedik Yatırım Temmuz 2021 Strateji Raporu’nda öne çıkan satırbaşları:

  Makroekonomik Veri Tahminleri

   

                                                                                     2020                2021

  USD/TL                         Dönem sonu             7.42                 9.15

                                                    Dönem ortalaması    7.01                 8.42

  TÜFE Enflasyonu           Dönem sonu                        14.6%              16.2%

                                                    Dönem ortalaması    12.3%              16.9%

   

  Çekirdek Enflasyon     Dönem sonu             14.3%              15.9%

                                                  Dönem ortalaması    11.2%              17.3%

  Fonlama Maliyeti        Dönem sonu              17.03%            18.50%

                                                  Dönem ortalaması    10.8%              18.6%

  GSYH Büyümesi          Dönem ortalaması    1.8%                5.2%

  GSYH (Milyar TL)         Dönem ortalaması    5.048              6.256

  GSYH (Milyar USD)     Dönem ortalaması    717                  742

  Bütçe Dengesi             GSYH’ye oranı           -3.4%               -3.8%

  Faiz Dışı Denge            GSYH’ye oranı           -0.8%               -0.9%

  Cari Denge                  GSYH’ye oranı           -4.5%               -2.5%

   

  Türkiye ekonomisi

   

  • 20 Mart’ın ardından yaşanan yüksek montanlı sermaye çıkışları durulsa da yabancı yatırımcı ilgisi halen zayıf seyrediyor.

  • TL 20 Mart’tan sonra negatif ayrışmaya devam ederken, yılın geri kalanında da kayda değer bir iyileşme zor görünüyor.

  • Maliyet yönlü baskıların devam etmesiyle TÜFE enflasyonu Temmuz’da %18,5 civarlarına yükselebilir.

  • Enflasyonun yüksek seyri faiz indirim beklentilerinin ötelenmesine yol açıyor.

  • İmalat sanayi ve ticaret aktivitesi, Nisan ayında bir miktar geri çekilmeye karşın, halen çok güçlü seyrediyor.

  • Turizmle bağlantılı sektörler ve inşaat sektörü zayıf, bilgi-işlem sektörü güçlü kalmaya devam ediyor.

  • Atıl işgücü ve eksik istihdamın dahil edildiği geniş tanımlı işsizlik oranları çok yüksek seviyelerde seyrediyor.

  • Bütçe açığı/GSYH oranı güçlü vergi gelirleri ve kısmen de baz etkisinin yardımıyla, %2,0’nin altında kalmaya devam etti.

  • Hükümet 2021 yılı bütçe açığı/GSYH hedefini %4,2’den %3,5’e revize ederken, hükümetin büyüme tahminlerine göre bu tahminin gerçekçi olduğu söylenebilir.

  • Vergi gelirlerindeki iyileşme ve bu sayede yaratılan faiz dışı fazla 2020’nin Eylül ayından itibaren iç borçlanma ihtiyacını önemli oranda sınırladı.

  • Artan enerji maliyetlerine rağmen, güçlü ihracat performansı ve turizm gelirlerindeki iyileşme cari açığı geriletecek.

  • Dış borçlanma ihtiyacı önceki senelere oranla hafiflemiş olsa da yüksek seyrine devam ediyor.

   

  Küresel ekonomi

  • Uluslararası kuruluşlar küresel ekonomik büyüme tahminlerini yukarı yönlü güncellemeye devam ediyor.

  • Emtia fiyatlarındaki yükseliş, arz yönlü sıkıntılar ve artan taşımacılık maliyetleri enflasyonist baskıları arttırıyor.

  • Emtia sepetinin altın dışında neredeyse tamamında çok hızlı artışlar görüldü.

  • Brent petrol fiyatları güçlü talep ve OPEC+ ülkelerinin arzın arttırılması konusunda anlaşmaya varamamasıyla 75 doları aştı.

  • FED 16 Haziran’daki FOMC toplantısında enflasyon ve faiz projeksiyonlarını yukarı yönlü güncelledi.

  • ABD’de artan enflasyon beklentilerine karşın, piyasa bunun geçici olacağı konusunda ikna olmuş görünüyor.

  • ABD’de istihdam artışları Eylül sonrasında işsizlik ödeneklerinin de kesilmesiyle biraz daha hız kazanabilir.

   

  2021’de Fırsatlar ve Riskler

  Gedik Yatırım Temmuz 2021 Strateji Raporu’nda global ekonomiyi ve piyasaları alternatif senaryoları fırsatlar ve riskler açısından da değerlendiriyor.

  Fırsatlar

  • Dünya genelinde aşılama hızındaki iyileşmeler ile global ekonomik aktivitede toparlanmanın beklentilerin üzerine çıkması

  • ABD’de enflasyonun kontrol altında kalması

  • ABD ve AB ile ilişkilerde bir miktar iyileşme görülmesi 

  • Turizm ve ihracat performansının beklentilerin üzerine çıkarak cari açığı hızla daha da aşağı çekmesi (örneğin 15 milyar {{tooLongContent}}rsquo;a)

  • TCMB’nin sıkı para politikası duruşunu koruması 

   

  Riskler 

  • ABD’de enflasyonun öngörülerin daha da üzerine çıkmasıyla, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %2.0’ın üzerine yükselmesi ve buna bağlı olarak, FED’in faiz artırım projeksiyonlarını öne çekmesi

  • TCMB’nin enflasyonda belirgin düşüş başlamadan hızlı bir faiz indirim süreci başlatması

  • Jeopolitik konular da piyasalarda önemli dalgalanma yaratma potansiyeli taşıyor (genel olarak ABD, Rusya ve AB ile ilişkilerin seyri)

  • Uluslararası jeopolitik gerginliklerin de etkisiyle petrol fiyatlarında ek yükselişler görülmesi

  • Virüsün mutasyona uğramasıyla aşıların etkisiz kalması

  Gedik Yatırım Nisan 2021 Strateji Raporu’nun tamamına https://gdk.yt/Temmuz2021Strateji

  adresinden ulaşabilirsiniz.  

   

   

 • Gedik Yatırım, 30. yılını Borsa İstanbul’da gong töreni ile kutladı

  Türkiye’nin lider yatırım kuruluşlarından biri olan Gedik Yatırım, 30. kuruluş yılı çerçevesinde Borsa İstanbul’da düzenlediği gong töreninde ekonomi ve finans basını ile bir araya geldi. Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık, Gedik Yatırım CEO’su Onur Topaç ve Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç’ın katılımıyla gerçekleşen törende, Gedik Yatırım, yeni hedeflerini paylaştı.  

  GEDİK Yatırım, 30. kuruluş yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Borsa İstanbul’da ekonomi ve finans basınını da bir araya getiren bir gong töreni düzenledi. 6 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilen törene, Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık, Gedik Yatırım CEO’su Onur Topaç ve Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç ev sahipliği yaptı. Gong töreninin ardından Borsa İstanbul sahnesinde Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç ve CEO Onur Topaç’a kuruluşlarının 30. yıl şerefine kristal tokmak takdim edildi.

  Korkmaz Ergun: “Aracı kurumlarımız bizim en önemli iş ortaklarımız”

  Gedik Yatırımın 30’uncu yıldönümü nedeniyle Borsa İstanbul’da düzenlenen toplantıda konuşan Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, şunları söyledi: “Gedik Yatırımın sermaye piyasalarındaki 30. yılını kutlamak amacıyla düzenlenen gong töreni vesilesi ile bir aradayız, Borsamıza hoş geldiniz.

  Sermaye piyasamız arz ve talep tarafında önemli bir büyüme potansiyeline sahiptir. 

  Bu potansiyelin doğru şekilde değerlendirilmesiyle, Borsamız ve ülke ekonomimiz açısından çok önemli mesafeler alacağımıza inanıyoruz. Bunu sağlamak için; daha fazla şirketin çeşitli kaynak temini imkanına kavuştuğu, daha geniş bir yatırımcı tabanına ulaşıldığı, piyasa ihtiyaçlarına göre yeni ürün ve hizmetler ile finansal araçların geliştirildiği piyasaların büyümesine odaklandığımız bir hedef öngörüyoruz. Bu hedefte, aracı kurumlarımız bizim en önemli iş ortaklarımız ve paydaşlarımızdır. 

  Bunu en iyi örneğini, tüm dünyayı etkileyen salgın sürecinde yaşadık. Aracı kurumlarımızla birlikte, borsa olarak tüm hizmetleri kesintisiz sunmaya devam ettik ve değişen koşullara hızlı bir şekilde ayak uydurmayı başarabildik. Sermaye piyasalarının gelişimine 30 yıldır katkı sağlayan Gedik Yatırım’a nice 30 yıllar diliyorum.”

   Onur Topaç: “Karımızı 7 yılda 16 kat, öz sermayemizi ise 5 kat artırdık”

  Türkiye’de ilklere imza atan, sermaye piyasalarının en köklü kuruluşlarından biri olan Gedik Yatırım’ın 30. kuruluş yılı Gong Töreni’nde konuşan Gedik Yatırım CEO'su Onur Topaç, gong zilinin çalmasının ardından “Biz bu zili binlerce kez duyduk “diyerek, kuruldukları günden bugüne yatırımcıların yatırımlarını kendi yatırımları gibi gördüklerinin altını çizdi.

  Gedik Yatırımı kurarken, 1991 yılından beri sürekli olarak büyüme hedefiyle hareket ettiklerini belirten Topaç, “Bugün geldiğimiz noktada, verdiğimiz hizmetler sayesinde yatırımcılarımız sadece Türkiye’deki ürünlere değil, ülke sınırlarını aşıp yurt dışı ürünlere de yatırım yapabilir oldular.” dedi.

  Onur Topaç, konuşmasına şöyle devam etti: “Gedik Yatırım olarak hiçbir zaman piyasadaki mevcut ürünlerle yetinmedik, küresel trendleri takip ettik. Bu trendleri yatırımcılarımızla paylaştık, yeni ürünler sunduk, böylece hem biz geliştik hem de yatırımcılarımız için değer yarattık. 2014 yılından itibaren ise, sektörde liderliğe doğru yolculuğumuzu hızlandırmak için büyümemize ivme kazandırdık. Son 7 yılda çalışan sayımızı ve şube sayımızı iki katına çıkarttık. Organizasyonumuzu sürdürülebilir bir hale getirdik. Bu gelişmelere paralel olarak da karımızı 7 senede 16 kat, öz sermayemizi ise 5 kat artırdık.  Hizmet ettiğimiz yatırımcı sayısı ise aynı dönemde 4 katına çıktı.  Bugün ulaştığımız nokta ise; yüksek finansal gücümüzle, 420 milyon TL’nin üzerinde öz sermayemizle sektörümüzün önde gelen yatırım kuruluşları arasında yer alıyoruz. 100 binin üzerinde yatırımcının 10 milyar TL’nin üzerinde finansal varlığına ev sahipliği yapıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış şube ağımızla ve her biri işinde uzman ve deneyimli 400’ün üzerinde çalışanımız ile hizmet veriyoruz. Gelecek için planlarımıza gelince; şirketimizin vizyonu çok açık ve net. Sermaye piyasalarında her alanda lider olma vizyonumuz doğrultusunda hareket etmekteyiz. Finansal teknolojilere her zaman çok yakın olduk, olmaya da devam edeceğiz. Sadece Gedik Yatırım markasıyla değil, finansal teknolojileri kullanarak, farklı ürün ve çözümlerle bize güven duyan yatırımcılarımıza en iyi hizmeti vermeye çalışacağız. Önümüzdeki dönemde çok sayıda şirketin halka arzına liderlik ederek onları sermaye piyasaları ile tanıştırma arzusundayız. Gedik Yatırım olarak yatırımcılarımızın bize duyduğu güveni daha da ileriye taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

  Erhan Topaç: “Kuruluşumuzdan bugüne kadar toplam 23 pay halka arzında liderlik rolünü üstlendik”

  Törenin ev sahipleri arasında yer alan Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç şöyle konuştu: “30 yıl önce Türkiye sermaye piyasalarına yeni bir soluk getirmek için Gedik Yatırım’ı kurmaya karar verdik. 30 yıl önce, “Türkiye’de "yatırım" denildiğinde akla ilk biz gelmeliyiz” diye karar verdik ve bu hedefle yola çıktık. 30 yılda Türkiye Sermaye Piyasaları büyük bir dönüşüm geçirerek çok yol kat etti. Türkiye sermaye piyasaları geliştikçe, Gedik Yatırım olarak biz de büyüdük. Gedik Yatırım olarak kuruluşumuzdan bugüne kadar toplam 23 pay halka arzında liderlik rolünü üstlendik, son 15 yılda birçok halka arzda ise 120’nin üzerinde konsorsiyumda yer aldık.  Bugün 400 ‘den fazla çalışma arkadaşımızla ve Türkiye çapında yaygın şube ağımızla, sermaye piyasalarına yatırım yapmak isteyen müşterilerimize hizmet veriyoruz. 

  Bu süre içinde de yüzlerce kişiyi Gedik Yatırım mezunu olarak sektöre kazandırdık.  Gelecek için fark yaratırken, yatırımcılarımıza sürdürülebilir ve uzun vadeli katma değer sağlamak için tutkuyla çalışıyoruz. Hiçbir zaman mevcut ile yetinmedik, küresel trendleri takip ettik. Yeni trendleri, yeni ürünleri yatırımcılarımızla paylaştık. Türkiye dışına taştık, yurtdışına açıldık. Müşterilerimizi, yatırımcılarımızı yurtdışı borsalarına taşıdık.  Böylece Gedik Yatırım olarak geliştikçe yatırımcılarımız için değer yarattık. Değer yarattıkça yatırımcılarımızın bize olan güveni arttı. Gedik Yatırım olarak en büyük sermayemiz olan çalışanlarımızla ve yatırımcılarımızla kurduğumuz güven ilişkimiz sayesinde güçlenmeye, fark yaratmaya devam edeceğiz.”

   

 • Gedik Yatırım’dan 196 milyon TL’lik halka arz 

  Türkiye’nin önde gelen yatırım kuruluşları arasında yer alan Gedik Yatırım, Türk sermaye piyasalarının gelişmesinde önemli rol oynamaya devam ediyor. Bugüne kadar toplam 23 halka arza aracılık eden, liderlik ve eş liderlik yaptığı halka arz tutarının büyüklüğü 600 milyon TL olan Gedik Yatırım, son olarak tıbbi malzeme kuruluşları arasında sektörün önde gelen şirketi olan Meditera’nın 196 milyon TL büyüklüğündeki halka arzına liderlik etti.

  30 yıldır yerli ve yabancı fark etmeksizin tüm yatırımcılara deneyimli personeli ve son teknolojinin sunduğu hızlı ve güvenli platformlarda, sürdürülebilir değer yaratma sorumluluğu ile üstün kalite hizmeti sunan Gedik Yatırım, son olarak Meditera’nın 196 milyon TL büyüklüğündeki halka arzına imza attı.

  Gedik Yatırım halka arzlara liderlik yapmaya devam ediyor

  Yatırımcı odaklı hizmet anlayışıyla yatırımcılarına her zaman beklentilerinin üzerinde hizmet vermeyi ilke edinen ve 100 binin üzerinde yatırımcının, 10 milyar TL’ye yakın varlığına ev sahipliği yapan Gedik Yatırım, 80 ülkede 100’den fazla müşteriye ihracat gerçekleştiren gelirlerinin %60’ı ihracattan gelen, 31.03.2021 tarihli finansal tablolarına göre 45 milyon net nakit pozisyonu olan, uluslararası lisans ve patentlere sahip Meditera’nın 196 milyon TL büyüklüğündeki halka arzını başarıyla gerçekleştirdi. Son gerçekleştirdikleri halka arzda %59’luk bireysel yatırımcı tahsisat grubuna oransal dağıtım yapıldığını, yurtiçi ve yurtdışı kurumsal yatırımcılara da %40 tahsisat ayrıldığını belirten Gedik Yatırım CEO’su Onur Topaçönümüzdeki günlerde daha birçok halka arza öncülük etmeyi planladıklarını açıkladı. 

  Hedefimiz liderlik

  Gedik Yatırım’ın finansal başarısının artarak devam edeceğini belirten Onur Topaç, Meditera paylarının Gedik Yatırım liderliğinde gerçekleştirilen halka arzı ile ilgili şunları söyledi: Gedik Yatırım olarak 2011 yılından beri toplam büyüklüğü 600 milyon TL’ye yakın 21 halka arzda liderlik ve 2 halka arzda eş liderlik yaptık. Son 15 yılda 120’nin üzerinde halka arzda da konsorsiyum üyesi olarak yer alarak Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin düzenlediği Altın Boğa Ödülleri’nde 2019 yılı ‘Pay İhracına Aracılık Lideri’ ödülüne layık görüldük. Gerçekleştirdiğimiz Meditera halka arzının yanısıra, 2021 yılında, şimdiye kadar toplam 17 konsorsiyuma katılarak 208 milyon TL tutarında da satış gerçekleştirdik. Gedik Yatırım olarak diğer tüm sermaye piyasası faaliyetlerinde olduğu gibi kurumsal finansman alanında da lider kuruluş olma vizyonuyla hareket ediyoruz. Halka arzlardaki başarılarımızın sürdürülebilir hale getirilmesi için çalışmalarımıza önceki yıllarda olduğu gibi bugün de hızla devam etmekteyiz. Gedik Yatırım olarak satın alma ve birleşmelerde de yabancı stratejik yatırımcı ilgisini ülkemize getirecek projeler geliştirmeye devam ediyoruz. Kendi alanında küresel ölçekte bir Türk markası olmayı hedefleyen Meditera’nın halka arzı ile birlikte, Gedik Yatırım’ın kurumsal finansman alanında başarısının da artarak devam edeceğine inanıyoruz. Biz, şimdi ve geçmişte olduğu gibi gelecekte de liderlik vizyonuyla sermaye piyasalarında önemli roller üstlenmeye devam edeceğiz.

  Halka arzların borsaya yeni yatırımcı kazandırmak için önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu kapsamda, yeni şirketleri Borsa’ya kazandırmak için biz de var gücümüzle çalışıyoruz.  Şirketler halka arzlar sayesinde sadece bankacılık sistemine bağlı kalmayıp sermaye piyasası yoluyla uzun vadeli ve düşük maliyetli kaynak sağlama, işletme sermayesini güçlendirme ve daha da önemlisi kurumsal yapının gelişmesiyle itibar, şeffaflaşma, bilinirlilik gibi çok önemli avantajlara kavuşacaktır. Gedik Yatırım olarak şirketlerin öz kaynak finansmanı için en uygun kaynağın Sermaye piyasası olduğuna inanıyor, şirket birleşme ve devralmaları ile halka arzlar başta olmak üzere tüm kurumsal finansman işlemlerinde lider olmayı hedefliyor ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

  Halka arz büyüklüğünün 10,36 katı talep 

  Halka arz edilen Meditera’nın özellikle yoğun bakımlarda kullanılan tıbbi sarf malzemesi alanında Borsa İstanbul’da yer alacak ilk şirket olacağına dikkat çeken Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık ve Gedik Yatırım Halka Arzlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Emre Kavaklı,  tamamı sermaye artırımı yoluyla gerçekleşen Meditera halka arzında, 28 TL sabit fiyatla halka arz edilen 7.000.000 TL nominal değerli payların %59’unun 22.865 adet yurtiçi bireysel yatırımcıya, %1‘inin 589 adet şirket çalışanına,  %30’unun 130 adet yurtiçi kurumsal yatırımcıya ve %10’unun ise 6 adet yurtdışı kurumsal yatırımcı olmak üzere toplamda 23.590 yatırımcıya dağıtımının gerçekleştirildiğini açıkladı. Buna göre halka arzda talep edilen tutar toplam arz büyüklüğünün 10,36 katı olurken Meditera paylarının halka arzında bireysel yatırımcılardan 8,8 kat, yurtiçi kurumsal yatırımcılardan 15,7 kat, yurtdışı kurumsal yatırımcılardan ise 4,3 kat talep geldi.

  Bireysel emeklilik ve yatırım fonlarından halka arza yoğun ilgi

  Büyüme potansiyeli yüksek ve dünya çapında Türk markası olmayı hedefleyen şirketin   halka arzına hem  bireysel yatırımcıdan hem de yurtiçi ve yurtdışı kurumsal yatırımcılardan gelen talepten çok memnun olduklarını açıklayan Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık, 67’si bireysel emeklilik fonları olmak üzere toplamda 116  yatırım fonundan  gelen yüksek talebin şirkete verilen değeride gösterdiğini, aslında fonlarla çok daha fazla yatırımcıya ulaştıklarını belirtti.

  Halka arzlarda sermaye artırımı yolunu seçen ve büyüyecek şirketlere öncelik vereceğiz

  Ayışık, halka arzı sermaye artırımı yoluyla gerçekleştiren, elde ettiği fonu yatırımlarında  ve işletme sermayesi ihtiyacında kullanan büyüme hedefine sahip şirketlere öncelik vereceklerini bundan önce olduğu gibi bundan sonrada Borsaya kazandırmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

  Borsa İstanbul Pay Piyasası, Repo/Ters Repo Pazarı, Borçlanma Araçları Piyasası, Uluslararası Pazar Depo Sertifikaları Piyasası, Uluslararası Pazar Borçlanma Araçları Piyasası ile Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası ve Kaldıraçlı Alım Satım İşlemlerinde aracılık hizmeti sunan Gedik Yatırım, 2021 yılını, liderlik ve eş liderlik ettiği son Meditera ile birlikte toplam 24 halka arzı artırarak kapatmayı planlıyor. 

 •  

  Gedik Yatırım ve Papara, Finfree’ye yatırım yaptı

  Türkiye’nin köklü yatırım kuruluşlarından Gedik Yatırım ile Türkiye’nin en büyük elektronik para ve ödeme hizmeti firmalarından Papara, Senih Mete Dal, Adnan Can Türkay ve Cem Ünüvar tarafından bir yıl önce kurulan tam kapsamlı mobil yatırım platformu Finfree’ye yatırım yaptı. Yatırım ile ilgili 21 Nisan 2021 tarihinde yapılan anlaşmaya Gedik Yatırım CEO’su Onur Topaç, Papara’nın Kurucusu Ahmed F. Karslı ve Finfree Kurucu Ortağı Senih Mete Dal imza attı. Fintech şirketlerinin ülkemizin ekonomik büyümesine ve ekonomimizin dünyaya açılmasında önemli katkıları olacağını belirten Onur Topaç, Gedik Yatırım’ın umut veren start-up yatırımlarına devam edeceğini söyledi.

  Gedik Yatırım ve Papara, bir yıl önce kurulan yeni nesil mobil yatırım platformu Finfree’ye yatırım yaptı. Gedik Yatırım ve Papara’dan yatırım alan Finfree’nin hedefi dünyaya açılmak ve uluslararası sermaye piyasalarında adından söz ettirmek.

  Onur Topaç: “Finans alanındaki fintech’lere yatırım yapmaya devam edeceğiz”

  Fintech sermaye girişimi yatırımı konusunda değerlendirmede bulunan Gedik Yatırım CEO’su Onur Topaç, konu hakkında şunları söyledi: “Gedik Yatırım olarak 169 milyon TL ile tarihimizin karlılık rekorunu kırdığımız bir yılın hemen ardından, yolumuza hızla devam ediyor, farklı alanlara da açılıyoruz. Dünyada gelişen trendleri yakından takip ediyoruz. Sadece kendi platformlarımızla, şubelerimizle, çalışanlarımızla değil, farklı platformlarla da sermaye piyasası ürünlerini ülkemizdeki yatırımcılar başta olmak üzere dünyaya ulaştırma hedefindeyiz. Bu kapsamda hedef kitlesi belli, iş planını oluşturmuş ve büyümeyi hedefleyen sermaye piyasası ile ilgili olan girişimlere yatırım yapma arzusundayız. 20-35 yaş arası genç nesil yatırımcı sayısının son 1 yılda 3 katına çıktığı bir ortamda, özellikle o kitleyi hedefleyen Finfree’ye yatırım yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu sayede genç segmentin de yatırım ürünlerine erişmelerine yardımcı oluyoruz. Finfree, inovatif ve kapsamlı yapısıyla yatırımcılarımıza yeni bir kanal ile yüksek değer önerisi sağlayacaktır. Senih Bey liderliğindeki genç ve dinamik bir ekiple büyük başarılara imza atacağına inandığımız Finfree uygulamasına inancımız tam. Buna benzer girişimlere önümüzdeki dönemde de yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

  Finfree, uluslararası sermaye piyasalarında adını duyurmayı hedefliyor

  Tam kapsamlı mobil yatırım platformu Finfree Kurucu Ortağı Senih Mete Dal, alınan sermaye desteği ile platformu global sermaye piyasalarına da açmak istediklerini bildirdi. Dal, gelecek planları hakkında şunları söyledi, “Finfree olarak ülkemizde milenyum kuşağının geleneksel sermaye araçlarıyla tanışması ve yatırımlarını yalın bir şekilde yönetebilmesi için çıktığımız bu yolda Gedik Yatırım ile Papara’dan destek almış olmak bizleri gururlandırdı. Finfree ile kullanıcılar borsa ile sorunsuz bir şekilde tanışıyor, ücretsiz şekilde yatırım eğitimini alıp, para ödüllü borsa yarışmalarına katılabiliyor.  Kendini finansal açıdan yeterli hissettiğinde uygulama üzerinden yatırım yapabiliyor ve portföyünü takip edebiliyor. Halka açık güçlü şirketleri keşfetmek, finansal oranlarını incelemek Finfree ile tamamen ücretsiz. Bu şekilde sermaye piyasalarına daha çok yeni nesil yatırımcı kazandırmayı hedefliyoruz. 4 ay gibi bir sürede 40 bin’den fazla kullanıcıya eriştik. Bu kullanıcıların 20 bini eğitimlerini tamamladı. Finfree kuruluşundan bu yana 4 ay gibi kısa bir sürede Türkiye’nin en büyük finansal okuryazarlık projelerinden biri oldu. Gedik Yatırım ve Papara’dan aldığımız finansal destek sayesinde dünyaya açılmak ve uluslararası sermaye piyasalarında adımızdan söz ettirmek istiyoruz” şeklinde sözlerini tamamladı.

  Ahmed Faruk Karslı: “Fintech girişimlerinin her zaman yanındayız”

  Papara’nın kurucusu ve CEO’su Ahmed F. Karslı, Finfree’ye yaptıkları yatırım hakkında şunları söyledi: “İçinde bulunduğumuz ekosistemle birlikte büyümeyi çok önemsiyoruz. Finfree’nin  finansal okuryazarlığın özellikle genç nesil içerisinde yayılması ve finansal ürünler ile yatırım araçlarına erişiminin artırılması hedefi bizim misyonumuzla da örtüşüyor. Bizimle benzer hedeflere sahip ve aynı yolda ilerleyen tüm girişimlerin yanındayız. Bu yüzden de gençlerin erken yaşta finansal dünyaya adım atmalarına katkıda bulunan ve eğitim olanaklarıyla bilinçli yatırım yapmalarını sağlayan Finfree’ye destek olmaktan oldukça mutluyuz. İşbirliğimizin büyük bir farkındalık yaratacağına inanıyorum.”

   

 • Gedik Yatırım Strateji Raporu'na göre TL'de zayıf seyir devam edebilir

  28.04.2021 13:52 | Son Güncelleme: 
  https://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/gedik-yatirim-strateji-raporu-na-gore-tl-de-zayif-seyir-devam-edebilir/417996/

  Gedik Yatırım, Türkiye ve dünya piyasalarını mercek altına alan Gedik Yatırım Nisan 2021 Strateji Raporu’nu açıkladı. 2021 yılının ikinci çeyrek ve ötesi beklentilerine yer verilen raporda kısa vadede TCMB’nin faiz politikasında değişiklik yapmayabileceği, ancak yılın ikinci yarısından itibaren parasal gevşeme konusunda geçmişe göre daha cesur davranabileceği öngörülerine yer veriliyor. Buna bağlı olarak, bozulan yabancı yatırımcı algısında bir iyileşmenin zaman alabileceği vurgulanıyor.

  Gedik Yatırım Nisan 2021 Strateji Raporu’nu açıkladı. “Dalgalanma Sonrası Yeni Beklentilerimiz” başlıklı raporda, 2021 yılının geri kalanında ekonominin dünyada ve Türkiye’de nasıl seyredeceği yönündeki beklentiler, pazara ilişkin tahminler ve riskler ortaya konarak piyasaların değerlendirmesi yapıldı.

  Covid-19 aşısının uygulanmaya başlaması, ABD’de beklentilerin de çok ötesine geçen mali teşvik paketlerinin de desteğiyle küresel ekonomik aktivitenin hızlandığı belirtilen raporda, pandemi nedeniyle tedarik zincirlerine ilişkin sıkıntıların devam ettiğini, yaşanan arz sıkıntıları nedeniyle, hammadde ve navlun fiyatlarında görülen çok yüksek oranlı artışların küresel çapta enflasyon endişeleri arttırdığına da dikkat çekiliyor.

  GLOBAL EKONOMİK TOPARLANMA DEVAM EDİYOR

  Rapora göre, aşılama hızında ABD ve İngiltere dışında hedeflerin çok gerisinde kalınmasına ve tüm dünyada vaka artışları ve kısıtlamalara rağmen, global ekonomik aktivitedeki ivmelenme ilk çeyrek boyunca devam etti. Küresel ekonomik aktivitenin artması sonucu IMF %5,2 seviyesindeki 2021 yılı Global ekonomik büyüme tahminini, Ocak’ta %5,5’e, Nisan’da da %6,0’ya revize etti. En dramatik revizyon ise hem aşılamaya ilişkin daha hızlı gidişat, hem de 900 milyar $ ve 1,9 trilyon $’lık iki ayrı mali teşvik paketinin desteğiyle ABD ekonomisi için oldu. IMF ABD ekonomisine ilişkin büyüme tahminini, Ocak raporunda %3,4’ten %5,1’e, Nisan raporunda ise %6,0’ya revize etti. ABD’nin 2021 yılı büyümesine ilişkin olarak, piyasada %8,0’e varan tahminler bulunuyor.

  YABANCI YATIRIMCI ALGISINDA ÖNEMLİ BİR BOZULMA OLDU

  Yurt içinde ise mart ayında TCMB’deki değişiminin, TL varlıklarda çok ciddi volatiliteye yol açtığına işaret edilen raporda, bozulan yabancı yatırımcı algısında kısa vadede önemli bir iyileşme olması beklenmediği vurgulanıyor. Raporda son 1 aylık dönemde hisse senedi ve tahvillerden yaklaşık 2,5 milyar dolarlık sermaye çıkışı yaşandığına da dikkat çekildi.

  Raporda önümüzdeki dönemde sıkı para politikası duruşunun korunması halinde, TL’nin mevcut seviyelerde dengelenmesini, hatta dışsal faktörlere de bağlı olarak bir miktar değerlenmesi olasılığına da yer veriliyor.

  TL, 2013 YILINDAN BERİ NEGATİF AYRIŞIYOR

  Mevcut enflasyon eğiliminin kısa vadede para politikasında gevşemeye izin vermediği belirtilen raporda, politika faizinin yıl sonunda %17,0 olacağı beklentisine yer verilirken, TCMB’nin yılın geri kalanında daha yüklü bir indirim süreci yürütmesi ihtimaline de işaret ediliyor.

  Gedik Yatırım Nisan 2021 Strateji Raporu’nda, TL’nin yılın genelinde zayıf kalabileceği ve daha önce 7,90 olarak öngörülen yıllık ortalama USD/TL kurunun halihazırda 8,20-8,25 olarak beklenildiği belirtiliyor.

  Raporda daha önce nisan ayında kabaca %17,0 seviyesinde zirve yapmasını beklenen TÜFE enflasyonunda mayıs ayında %18’li seviyelerine ulaşması öngörülüyor. Gedik Yatırım aynı zamanda daha önce %11,3 olarak açıkladığı sene sonu TÜFE enflasyonu tahminini %15,0 olarak revize ediyor.

  Raporda turizm ve inşaatta yaşanan devam eden zayıflığa karşın, imalat sanayi aktivitesinin halen çok güçlü seyrettiğine vurgu yapılırken, son dönemde parasal koşullardaki sıkılaşmanın, özellikle iç talepte kayda değer bir geri çekilme ihtimaline de yer veriliyor. Raporda, yılın ikinci yarısında negatif büyüme öngörülerine karşın, mevcut büyüme momentumu da dikkate alınarak tüm yıla ilişkin GSYH büyüme tahmini %3,5’te muhafaza ediliyor.

  Bütçe açığına ilişkin olarak raporda, devam eden güçlü vergi tahsilat performansı, kurumlar vergisi oran artışı ve hedeflerin çok üzerinde enflasyon nedeniyle, hükümetin 2021 yılı vergi geliri projeksiyonunun yaklaşık 65-70 milyar TL kadar aşılabileceği vurgulanırken, faiz-dışı harcama tarafında, %9,2’lik nominal artış hedefinin tutturulması da pek mümkün görünmediğine dikkat çekiliyor. Raporda “Bunlara bağlı olarak, 2021 yılı sonunda merkezi bütçe açığı/GSYH oranının %4,0’ün biraz üzerinde (%4,1 civarında) gerçekleşebileceğini düşünüyoruz” deniliyor.

  KISA VADEDE PARA POLİTİKASINDA GEVŞEME YOK

  Öte yandan, rapora ilişkin bilgiler veren Ekonomist Serkan Gönençler, mevcut enflasyon görünümünün kısa vadede para politikasında bir gevşemeye izin vermediği söyledi. Gönençler, sıkı para politikası duruşunun korunması ve kurda ek değer kayıplarının önlenmesi durumunda, üçüncü çeyrek içinde, muhtemelen Ağustos ya da Eylül’de bir faiz indirim süreci görülebileceğine dikkat çekti. “Mevcut durumda, politika faizini sene sonunda %17,0 civarında öngörmekle birlikte, TCMB’nin daha yüklü bir indirim süreci yürütmesi ihtimalini göz ardı etmiyoruz. Son PPK metninden “gerekmesi durumunda ek faiz artışı yapılacağı ifadesinin” çıkarılması, TCMB’nin şartlar izin verdiğinde faiz indirim sürecini başlatma niyetini yansıtıyor olabilir. Özetle, bozulan yabancı yatırımcı algısında kısa vadede önemli bir iyileşme olmasını beklemesek de, sıkı para politikası duruşunun korunması, TL’nin mevcut seviyelerde dengelenmesini, hatta dışsal faktörlere de bağlı olarak bir miktar değerlenmesini sağlayabilir. Öte yandan, yapılacak erken bir faiz indirimi TL’de sert satışlara yol açarak, sonrasında para politikasında ek sıkılaştırma ihtiyacı doğurabilir. TCMB’nin kademeli faiz indirimine ilişkin zamanlaması, iç politikaya ilişkin ve jeopolitik gelişmeler (ABD, Rusya ve AB ile ilişkiler) ile birlikte küresel risk iştahının seyrine de (özellikle ABD 10-yıllık tahvil faizlerine ilişkin gelişmeler) büyük ölçüde bağlı olacak “şeklinde konuştu.

  BIST ENDEKSİ'NDE İSKONTO DEVAM EDİYOR

  Gedik Yatırım Araştırma Direktörü Ali Kerim Akkoyunlu ise, yatırımcıların, piyasalardaki gelişmeleri yakından takip ederek tercihlerinde dikkatli olmaları gerektiğini dile getirdi. Akkoyunlu, “TL Mayıs 2013’ten itibaren gelişmekte olan ülke para birimlerine nazaran çok daha fazla değer kaybına maruz kaldı. 2020 yılını %26’nın üzerinde bir getiri ile kapayan BIST-100 endeksi, 2021 yılına zor bir başlangıç yapmış olup, yılbaşından bugüne -%5’lik bir getiriye sahiptir. Bu gelişmeler ışığında, indirgenmiş nakit adımları modellerimizde kullandığımız risksiz faiz oranımızı %13.5’dan %16’ya yükseltiyoruz. BIST-100 Endeksi hedefimizi 1,750 seviyesinden 1,575 seviyesine düşürüyoruz. Endeks hedef değişikliğimizin ana nedeni artan faiz ortamı ile beraber, global anlamda da faizlerin artma riski olasılığını değerlemelere gerçekçi olarak yansıtmaktır.”

  Gedik Yatırım Nisan 2021 Strateji Raporu’nda öne çıkan satırbaşları:

  Makroekonomik Veri Tahminleri

  USD

  TÜRKİYE EKONOMİSİ

  -Son dönemde yabancı yatırımcı algısında önemli bir bozulma oldu
  -TCMB’nin kademeli faiz indirimine ilişkin zamanlaması, iç politikaya ilişkin ve jeopolitik gelişmeler (ABD, Rusya ve AB ile ilişkiler) ile birlikte küresel risk iştahının seyrine de (özellikle ABD 10-yıllık tahvil faizlerine ilişkin gelişmeler) büyük ölçüde bağlı olacak.
  -TCMB’deki başkan değişikliği sonrası hisse senedi ve tahvillerden yaklaşık 2,2 milyar dolarlık sermaye çıkışı yaşandı. Swap kanalından ise, Kasım-Mart dönemindeki 14,5 milyar $’lık girişin ardından 7,7 milyar $ çıkış oldu.
  -TL Mayıs 2013’ten itibaren (2016’nın sonlarından itibaren de artan bir oranda) gelişmekte olan ülke para birimlerine nazaran çok daha fazla değer kaybına maruz kaldı. TL yılın geri kalanında da zayıf seyretmeye devam edebilir.
  -Turizmle bağlantılı sektörler ve inşaatta devam eden zayıflığa karşın, imalat sanayi aktivitesi çok güçlü seyretmeye devam ediyor.
  -Parasal koşullardaki sıkılaşmaya bağlı olarak, yılın ikinci yarısında iç talepte önemli bir geri çekilme olabilir.
  -TÜFE enflasyonu üzerinde maliyet yönlü baskılar devam ediyor.
  -Vergi tahsilatındaki olumlu seyir bütçe açığını sınırlandırıyor.
  -Cari açıktaki potansiyel gerileme yılın başındaki beklentilere göre daha yavaş olabilir.

  KÜRESEL EKONOMİ

  -Global ekonomik toparlanma sürerken, ABD’de enflasyonist endişeler küresel risk iştahında bozulmaya yol açtı.
  -Uluslararası kuruluşlar küresel ekonomik büyüme tahminlerini yukarı yönlü güncellemeye devam etti.
  -IMF %5,2 seviyesindeki 2021 yılı Global ekonomik büyüme tahminini, Ocak’ta %5,5’e, Nisan’da da %6,0’ya revize etti. IMF ABD ekonomisine ilişkin büyüme tahminini ise, Ocak raporunda %3,4’ten %5,1’e, Nisan raporunda ise %6,0’ya revize etti.
  -Büyüme tahminlerindeki iyileşme ve emtia fiyatlarındaki hızlı yükseliş trendi, ABD’de enflasyon endişelerini besleyerek, ABD’nin uzun vadeli tahvil faizlerinde hızlı bir yükselişi tetikledi. Seneye %0,9 civarında başlayan 10 yıllık tahvil faizi, şubat ayı ortalarında %1,5, mart ayı içinde de %1,7 seviyelerini aştı.
  -Covid-19 sonrası yaşanan tedarik zinciri sıkıntılarına bağlı olarak yaşanan hammadde sıkıntıları ve navlun fiyat artışları da enflasyonist riskleri arttırıyor.
  -Enflasyon endişeleriyle, 10-yıllık tahvil faizlerinde yükseliş beklenenden çok önce başladı. Piyasadaki genel kanı artık 10 yıllık tahvil faizlerinin 2021 yılı içinde %2,0 seviyesini aşacağına evrilmiş durumda. 10 yıllık tahvil faizleri %2,0’nin üzerine yükselse bile, tarihi diplerinde seyrediyor olacak.
  -Emtia fiyatlarının yanında, tedarik sıkıntılarına bağlı olarak navlun fiyatlarındaki artışlar da enflasyonist endişeleri besliyor.
  -Özellikle düşük gelirli ülkelerde aşılama hızı, sene başındaki hedeflerin çok altında bir hızda devam ediyor. Eğer aşılama aynı hızda ilerlerse, dünya genelinde herkesin aşı olması 3 yıldan fazla sürebilir.
  -Economist dergisinin araştırma birimi Economist Intelligence Unit'in (EIU) tahminine göre, gelişmiş ekonomilerde yetişkin nüfusun aşılanması 2022'in ortalarını bulacak. Orta gelirli ülkelerde bu takvim 2022 sonlarına, hatta 2023 başına sarkabilir. En yoksul ülkelerde ise yetişkinlerin aşılanması 2024'e dek sürebilir.

  2021’DE FIRSATLAR VE RİSKLER

  Gedik Yatırım Nisan 2021 Strateji Raporu’nda global ekonomiyi ve piyasaları konsensüs senaryosundan saptırabilecek fırsatları ve riskleri değerlendiriyor:

  Riskler

  -ABD’de enflasyonun öngörülerin de üzerine çıkmasıyla, ABD 10-yıllık tahvil faizlerinin %2,0’nin çok üzerine yükselmesi.
  -TCMB’nin erken (örneğin Haziran’da) bir faiz indirim süreci başlatması (ilk piyasa tepkisinin yönü ve boyutu konusunda dışsal faktörler de belirleyici).
  -Jeopolitik konular (genel olarak ABD, Rusya ve AB ile ilişkilerin seyri) de piyasalarda önemli dalgalanma yaratma potansiyeli taşıyor.
  -Uluslararası jeopolitik gerginlikler nedeniyle, petrol fiyatlarında ek yükselişler görülmesi.
  -Virüsün mutasyona uğramasıyla aşıların etkisiz kalması.

  Fırsatlar

  -ABD’de enflasyonun kontrol altında kalması.
  -Dünya genelinde aşılama hızındaki iyileşmeler ile Global ekonomik aktivitede (ABD dışında da) toparlanmanın beklentilerin üzerine çıkması.
  -TCMB’nin erken faiz indirimi endişelerine karşın sıkı para politikası duruşunu koruması.

  Gedik Yatırım Nisan 2021 Strateji Raporu’nun tamamına https://gdk.yt/Nisan2021Strateji adresinden ulaşabilirsiniz.

   

 • Gedik Yatırım 2021 yılının ilk çeyreğinde yurtiçi ve yurtdışı Sermaye Piyasalarının “En”lerini açıkladı. Gedik Yatırım’ın yatırımcılarla paylaştığı rapor, 2021’in ilk çeyreğinde yurt içi ve yurt dışı piyasalarda en çok yükselen sektör ve şirketleri ortaya koydu.  

  Yurtiçinde, BIST 100’de 2021 yılının en çok yükselen sektörü yüzde 41 ile finansal kiralama ve faktoring olurken, en çok yükselen şirket Sasa Polyester oldu. Ford Otosan en yüksek piyasa değerine ulaşan şirket olurken, Jantsa Jant Sanayi ortalama hacim değişimi en yüksek şirketlerin başında yer aldı. 

  Yurtdışı piyasalarda da 2021 yılının ilk çeyreğinde ABD Standard Poor’s 500 endeksinde hisseleri en çok yükselen şirket yüzde 66,34 ile L Brands Inc. olurken, yüzde 54,81 ile teknoloji sektöründe faaliyet gösteren Kla Corporation Nasdaq Endeksinde en çok kazandıran şirket oldu. Avrupa STXE 600 endeksinin en çok yükseleni hızlı tüketim alanında faaliyet gösteren Evolution Group olarak göze çarparken, Almanya borsası DAX’ın en çok kazandıranı da Bayerishen Motore Werke AG (BMW) oldu.

  Gedik Yatırım’ın yatırımcıları için hazırladığı ve 2021 yılının ilk çeyrek Sermaye Piyasalarının “En”lerini açıkladığı infografik raporlarına buradan ulaşabilirsiniz. 

 • Türkiye’nin önde gelen yatırım kuruluşlarından Gedik Yatırım, 2020 yılında 30 yıllık tarihinin net kar rekorunu 169 milyon TL ile yeniden kırdı. Açıklanan 2020 Yılı Finansal Sonuçları’na göre, Gedik Yatırım’ın aktif büyüklüğü, yüzde 128,5 yıllık büyüme ile 2,5 milyar TL’ye ulaştı. Şirket, yüzde 98,6 büyüme oranı ile özsermayesini 338 milyon TL’ye yükseltti. Sektörde en çok şubesi olan şirketler sıralamasında birinci sırada yer alan Gedik Yatırım, 2020’de çalışan sayısındaki yüzde 14.8’lik artışla en çok çalışanı olan şirket kategorisinde ise ikinci sırada yer aldı. 

  Kuruluşundan bugüne 30 yıldır Türkiye’nin önde gelen yatırım kuruluşları arasında yer alan Gedik Yatırım, açıklanan ‘2020 Yılı Finansal Sonuçlarına göre, karını yüzde 158.2 büyüttü ve 30 yıllık tarihinin net kar rekorunu da 169 milyon TL ile yeniden kırdı. Türk sermaye piyasalarının gelişmesinde önemli rol oynayan şirket, aktif büyüklüğünü ise yüzde 128.5 artırarak 2.5 milyar TL’ye ulaştırdı. Gedik Yatırım, yüzde 98,6 büyüme oranı ile öz sermayesini 338 milyon TL’ye yükselterek daha da güçlendirdi. Öz sermaye karlılığı ise yüzde 99 olarak kayıtlara geçti. Faaliyetlerini İstanbul’daki Genel Müdürlüğü ve ülke genelindeki 40 şubesi ve 400’e yakın çalışanı ile sürdüren Gedik Yatırım, sektörde en çok şubesi olan şirketler sıralamasında birinci sırada; en çok çalışanı olan şirket kategorisinde ise ikinci sırada yer alıyor.

  Gedik Trader uygulaması kullanan yatırımcı adedinde yüzde 234 artış

  Gedik Trader uygulaması ile sermaye piyasalarını geniş kitlelere yaymayı amaçlayan Gedik Yatırım, mobil ve internet dünyasındaki gelişmelere paralel olarak, kullanıcı dostu ön yüzlerle, hızlı ve kolay erişilebilir verilerle, daha çok sayıda yatırımcının sermaye piyasalarını takip etmesini sağlamayı hedeflemektedir. 2020 yılında, Gedik Trader uygulamasını kullanan yatırımcı adedinde yüzde 234 artış gerçekleşmiştir.

   “Vizyonumuz: Sektörün her alanında liderlik”

  Bu dönemde çalışan sayısının yüzde 14.8’lik bir artış gösterdiğini belirten Gedik Yatırım CEO’su  Onur Topaç,  “Vizyonumuz sektörün her alanında liderlik” diyerek şunları söyledi;  “2020 yılında, net karımızı yüzde 158.2 artırarak 30 yıllık tarihimizin net kar rekorunu 169 milyon TL ile yeniden kırdık. Şirketimiz adına çok başarılı bir yıl geçirdik. 27 ilde 40 şube ile sektörde en çok şubesi olan birinci kuruluşuz, lider konumdayız. Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) verilerine göre dinamik ekibimizle sektördeki çalışan sayısı sıralamasında ise ikinci kuruluşuz. Bu dönemde çalışan sayımız yüzde 14.8’lik bir artış gösterdi. Bu alanda da liderliği hedefliyoruz. Her türlü sermaye piyasaları ürününü erişilebilir kılmak amacıyla 30 yıl önce çıktığımız yolda bugün yatırımcılarımız, Türkiye sınırlarını aşıp yurt dışı yatırım ürünlerine de yatırım yapar oldular.”

  “Bu başarı çalışanlarımızın eseri”

  Bu başarıda, en büyük paya Şirketin özverili çalışanlarının sahip olduğunu vurgulayan Topaç; “Küresel salgın çalışma hayatında radikal değişimlere yol açtı. Bu dönemde biz de uzaktan çalışma modelini deneyimlemiş olduk. Bu zorlu salgın sürecinde uzaktan çalışma modeline kolaylıkla uyum sağlayan ve özveriyle çalışan tüm çalışanlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Böylesine farklı yeni çalışma koşullarına hemen adapte olup bu derece yüksek bir karlılık yakalamak gerçekten büyük başarı. Bu büyük başarı çalışanlarımızın eseri.”