Canlı Destek Al

Algoritmik İşlem Nedir ?

Önceden belirlenmiş bir stratejinin programa dökülerek yazılmasının ardından insan müdahalesi olmadan yapılan alım-satım işlemlerine denir.

Detaylı Bilgi ve Başvuru için Sizi Arayalım!

Algoritmik İşlemlerin Avantajları

  • Çok hızlı karar verip hızlı emir iletir
  • Sürekli ekran başından olmaktan uzaklaştırır
  • Duygusallık ve psikolojik faktörleri ortadan kaldırır
  • Daha rasyonel karar alır, riskten korur

En kötü strateji, stratejisizlikten iyidir

Borsada alım-satım yapan kişiler bir hisse senedinin fiyatı yükseldiği için yada bir habere göre alım-satım kararı verebiliyor. 
Algoritmalar ile yatırımcılar kendi risk tercihe göre strateji belirleyebilir.

Trend Takip Stratejileri

Trend takip stratejileri piyasanın belirli bir yöne gideceğini tahmin ederek kısa ya da uzun pozisyon alarak kar sağlama hedefinden yola çıkar. Bu stratejilerde genellikle trend göstergeleri kullanılır. 

Yatay Piyasa Stratejileri

Piyasada aşağı ya da yukarı bir eğilim olmaz ise trend yoktur ya da zayıftır. Bu durumlarda trend takip stratejileri genelde zarar ederler. Yatay piyasa stratejileri ile bu durumdaki zararlar en aza indirgenmeye çalışılabilir.

Robotlar, önceden belirlenmiş kriterlere göre piyasada fırsat yakalamak için hisse, viop, dolar, altın gibi çeşitli enstrümanları analiz eder.  Yatırımcılar piyasa verilerini sürekli takip etmeden fırsat yakalama, karar verme ve otomatik olarak hızlı bir şekilde emir iletme gönderme avantajına sahip olacaktır.

Herhangi bir yatırımcının gözle analiz edip sonrasında karar vererek emir göndereceği süreyi düşündüğümüzde, yatırımcının hızı ile robotların hızları arasında çok büyük farklar ortaya çıkmaktadır.

Robotlar ile işlem yapan yatırımcılar kriter olarak stop-loss, hareketli stop gibi modülleri kullanarak risk yönetimini çok sağlıklı bir şekilde yapabilirler.

Robotlar Nasıl Çalışır ?

  1. Özel olarak Borsa İstanbul’da yer alan hisse senetleri ve VİOP endeks kontratı için geliştirilmiştir. 
  2. Endeks ve Hisse senetlerine sınırsız derinlik olmadığından her robot için belirli bir lot/kontrat sınırı bulunmaktadır.
  3. Algoritmalar teknik analiz göstergelerini baz alarak çalışmaktadır. Trend takipçisi olan algolar hisse yada endeks yukarı veya aşağı giderken hareketin yönünde kalmayı amaçlar.

Algoritmalar “DirectFN ideal ekranı”nda yazılmıştır.

 Yüksek Frekanslı İşlemler (High Frequency Trading)

Yüksek frekanslı işlemler olarak bilinen bu algoritmalar piyasalardaki ani hareketlenmeleri yakalayarak küçük karlarda çok sayıda işlem yaparak toplamda yüksek kar elde etmeyi amaçlar. Emir iletim süresi mikrosaniye düzeyindedir. 
Borsa İstanbul Kolokasyon merkezinde ITCH-OUCH emir protokolü ile çalışan robotlar, momentum takibi dediğimiz, piyasadaki emirlerin yönünü, ağırlığını takip ederek hızlı hareket edebilirler.
HFT robotları ile genel olarak istatistiksel arbitraj, haber bazlı işlemler, düşük gecikme süreli stratejiler kullanılır.