Canlı Destek Al

Halka Arz Nedir?

En basit anlamda halka arz; sermayesini temsil eden hisseleri satışa çıkardığını ilan eden şirketin tüm yatırımcılara şirkete ortak olma imkanı sağlamasıdır. Şirketlerin ve bu şirketlerin sahip oldukları tüm varlıkların bölünerek hisse senetleri halinde satışa çıkarılmasıdır. Borsada halka arz, bir şirketin sermayeye ait paylarının Borsa İstanbul Pay (BİST Hisse) Piyasasında alınıp satılabilmesi için yatırımcılara çağrı ve ilan yoluyla satışıdır.

Detaylı Bilgi ve Başvuru

Şirketler Neden Halka Arz Yaparlar?

Faaliyet alanlarını veya kapasitelerini geliştirmek, yeni yatırımlara kaynak bulmak için veya mali kaynağa ihtiyacı olan şirketler ise kredi ya da borçlanma olmadan yatırım yapabilmek için Borsa İstanbul’da hisselerinin işlem görebilmesi için halka arz gerçekleştirebilirler. Yatırımcılar tarafında ise hisse senedi alarak borsada halka arz olan, borsada işlem gören şirketlerin varlıklarına ortak olma imkanı oluşmaktadır.

Birincil Halka Arz ve İkincil Halka Arz Nedir?

Mevcut durumda halka açık olmayan şirketlerin gerçekleştirdiği halka arz işlemi, birincil halka arz olarak adlandırılır. Halka arz edilmiş ancak halka arz oranının düşük kalması sebebiyle halka arz işleminin tekrar yapılması ise ikincil halka arz olarak adlandırılmaktadır.

Halka arz tecrübelerimiz için tıklayınız.