Canlı Destek Al
Uzman Görüşleri
  • Fed’in para politikasına yönelik mesajları piyasalarda fiyatlanmaya devam ediyor. Dün TCMB faiz oranlarında bir değişikliğe gitmeyerek para politikasında sıkı duruş mesajları verdi. Bugün yurt içi ve yurt dışında önemli bir veri akışı bulunmuyor. Endekste orta vadede 100 günlük basit hareketli ortalamanın direnç, 200 günlük basit hareketli ortalamanın ise destek olarak çalıştığını gözlemliyoruz. Kısa vadede satış baskısının hakim olduğu endekste 1.410 ve 1.393 destek seviyeleri önemini koruyor. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1.431, 1.440 ve 1.462 seviyelerini önemli direnç seviyeleri olarak izliyoruz. Son dört gündür düşüş eğilimi gösteren endeksin destek noktalarında hacimli bir şekilde tutunması gerçekleşmezse satış baskısının derinleşebileceğini düşünüyoruz.

  • Fed toplantısı sonrası ABD vadeli piyasalarında satış baskısı altında toparlanma çabalarının zayıf kaldığını gözlemliyoruz. Yurt içinde de satıcılı eğilim ile başlanmasını ve devamında yurt dışı piyasalardaki eğilimlerle uyumlu hareket etmesini bekliyoruz. Önemli direnç seviyesi olan 1.462 üzerinde kalıcılık gösteremeyen endekste aşağı yönlü hareketler küresel piyasalardaki satış ile ivmelenebilir. Bu bağlamda endekste aşağı yönlü hareketlerde 1.410 ve 1.393 önemli destek seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde 1.445 ve 1.462 seviyelerini önemli direnç olarak izliyoruz. Bugün 14:00’da TCMB faiz kararı yakından izlenecek olup karar metninde para politikasına yönelik ifadeler endekste volatiliteyi artırabilir.

  • Uzun süredir güçlü direnç seviyesi olarak takip ettiğimiz 1.462’nin üzerinde kapanışlar gerçekleştiremeyen BIST 100’de dün düzeltme hareketleri etkili oldu. Endeksin kapanışı dün bahsettiğimiz son yükselen trendin de bulunduğu 1.445 – 1.440 aralığı içinde gerçekleşti. Bugün de bu bölge ile dün görülen en düşük seviye olan 1.432 önemli olacak. Bu seviyelerin altında teknik baskının şiddetlenmesi ve mart ayında başlayan ana yükselen trendin de bulunduğu 1.400 civarına kadar olabilecek yeni bir hareket beklenebilir. Yukarıda ise 1.462 artık çok daha güçlü bir direnç seviyesi konumuna geçmiş oldu. Burası herhangi bir nedenle geçilecek olur ise yukarı yönlü hareket yeni bir ivme kazanacaktır.    

  •  BIST 100 Endeksi dün bir kez daha uzun süredir güçlü direnç seviyesi olarak takip ettiğimiz 1.462’nin hemen üzerindeki rakamları görse de bu seviye üzerinde kapanış gerçekleştiremedi. Son günlerde test edilen bu seviyenin önemi her geçen gün artarken, buranın altında olan kapanışlar stresin artmasına neden oluyor. Bu nedenle bu seviye altındaki kapanışlar devam ettiği sürece temkinli duruşun korunması gerektiğini düşünüyoruz. Buranın altında aşağıda son yükselen trendin de bulunduğu 1.445 – 1.440 aralığı güçlü destek konumunda. Bu bölgenin altına sarkılması teknik baskıyı artırabilir. Yukarıda ise önceki günlerde de bahsettiğimiz üzere 1.462 üzerindeki kapanışlar TCMB Merkez Bankası Başkan değişiminde oluşan boşluğun dolacağı 1.511 seviyesi gündeme gelebilir.

  • Geçtiğimiz haftanın tamamında sınırlı yükselişlerle günü tamamlayan BIST 100 Endeksi, uzun süredir güçlü direnç seviyesi olarak takip ettiğimiz 1.462’nin hemen üzerindeki rakamları görse de bu seviye üzerinde kapanışlar gerçekleştiremedi. Bu süreçte işlem hacmi de görece olarak düşük kalmaya devam etti. Bugün Erdoğan – Biden görüşmesi öncesi ve sonrasında volatilitede artış kaydedilebilir. Endeksin bu süreç sonunda 1.462 seviyesi üzerinde ya da altında kalışı yön konusunda da belirleyici olacaktır. 1.462 üzerinde TCMB Merkez Bankası Başkan değişiminde oluşan boşluğun dolacağı 1.511 seviyesi gündeme gelebilir. Aşağıda ise 1.445 ilk önemli destek konumunda olup buranın altında oluşan son yükselen trendin bulunduğu 1.435 civarı bugün kritik olacaktır. 

  • Dün yurtdışındaki olumlu havanın etkisi ile BIST 100’de de yukarı yönlü hareketler gözlemledik. Bu yukarı yönlü hareketle birlikte endeks bir kez daha uzun süredir ifade ettiğimiz 1.462 seviyesini test etti ve kapanış buranın hemen altında gerçekleşti. 1.462 seviyesi oldukça güçlü direnç konumunda olup, bugünkü kapanışın bu seviye üzerinde oluşması gelecek haftaya yönelik beklentileri de artıracaktır. Önceki günlerde de bahsettiğimiz gibi buranın üzerinde TCMB Merkez Bankası Başkan değişiminde oluşan boşluğun dolacağı 1.511 seviyesi gündeme gelebilir. Aşağıda ise 1.445 ilk önemli destek konumunda olup buranın altında oluşan son yükselen trendin bulunduğu 1.435 kritik olacaktır. Bu seviyelerin altında olacak kapanışlar teknik baskının yeniden artmasına neden olacaktır. 

  •  BIST 100’de dün de oldukça dar bir bant içinde kararsız bir tablo oluştu. İşlem hacmi de son günlerde olduğu gibi görece olarak düşük kaldı. Bu hafta için izlediğimiz ilk direnç olan 1.445 üzerine çıkan ve bu seviye üzerinde kapanışlar gerçekleştiren endekste, bu seviyenin üzerinde 1.462 izlediğimiz en önemli direnç olmaya devam ediyor. Bugün yurtdışındaki yoğun veri akışı sonrası endeks bu seviyenin üzerine çıkabilir ve bu seviye üzerinde kapanışlar gerçekleştirebilirse yukarı yönlü hareket yeni bir ivme kazanabilir. Bu durumda TCMB Merkez Bankası Başkan değişiminde oluşan boşluğun dolacağı 1.511 seviyesi gündeme gelebilir. Endekste 1.430 altı olacak bir kapanış ise görünümün negatife dönmesine neden olacaktır. Buranın altında 1.415 ve 1.390 takip edilecek destekler olacak.    

  • BIST 100’de dün küresel piyasalar eşliğinde oldukça dar bir bant içinde kararsız bir tablo oluştu. İşlem hacmi de görece olarak düşük seyretmeye devam ediyor. Önceki gün takip ettiğimiz ilk direnç olan 1.445 üzerine çıkan ve bu seviye üzerinde kapanan endekste, dün de bu seviye üzerinde tutunulması pozitif iken bugün de burası izleyeceğimiz ilk önemli seviye olacak. Bu seviyenin üzerinde 1.462 izlediğimiz en önemli direnç olmakla birlikte, önceki günlerde de bahsettiğimiz üzere burası geçilemediği sürece yükselişlere temkinli yaklaşmaya devam edeceğiz. Aşağıda ise 1.430 ve devamında 1.415 izlediğimiz destekler olmaya devam ediyor.  

  • BIST 100 dün yurtdışı piyasalardan pozitif ayrışarak güçlü bir görünüm sergiledi. Buna karşın işlem hacmi oldukça düşük seyrederek yukarı yönlü bu hareketi destekleyemedi. Açılışta hızlı bir yükseliş gerçekleştiren endekste günün geri kalanında yatay bir görünüm oluştu. Takip ettiğimiz ilk direnç olan 1.445 üzerine çıkan ve bu seviye üzerinde kapanan endekste burası bugün izleyeceğimiz ilk önemli seviye olacak. Bu seviyenin üzerinde 1.462 izlediğimiz en önemli direnç olmakla birlikte, önceki günlerde de bahsettiğimiz üzere burası geçilemediği sürece yükselişlere temkinli yaklaşmaya devam edeceğiz. Aşağıda ise 1.430 ve devamında 1.415 izlediğimiz destekler olacak. 

  • BIST 100'de dün anlık sarkmalar olsa da kısa vadede takip ettiğimiz ilk önemli destek olan 1.515 üzerinde tutunma çabasını izledik. Bugün aşağıda burası, yukarıda ise 1.545 izlediğimiz önemli seviyeler olmaya devam ediyor. Haftalık kapanışın bu iki seviyeden birinin altında ya da üstünde olması gelecek haftaki yön konusunda da ipucu verecektir. 1.545 üzerinde 1.462 seviyesi kritik konumda olacak. Burası aşılamadığı sürece yükselişlere temkinli yaklaşmak gerektiği görüşümüzü korumaya devam ediyoruz. Aşağıda ise 1.415 ilk önemli destek olmakla birlikte buranın altında ise 1.390 kısa vade için takip ettiğimiz en önemli destek. Herhangi bir sebeple buranın altına sarkılması satışların sertleşmesine neden olabilir.