Canlı Destek Al
Uzman Görüşleri
  • Yurt dışı piyasalarda yaşanan güçlü yükselişlerin yaşandığı günde BIST-100 Endeksi, jeopolitik riskler ve kur cephesindeki yükselişler nedeniyle negatif ayrıştı. Gün içinde dalgalı bir seyrin izlendiği BIST-100 Endeksi günü sınırlı bir kayıpla tamamlarken, kurlardaki seyir ve bölgedeki jeopolitik gelişmeler fiyatlamalar üzerinde etkili olacaktır. Endekste alımların etkili olması durumunda 1.130 ve ana konsolide bölgesinin üst bandını oluşturan 1.141 seviyesi direnç olarak önemini korumaktadır. Geri çekilmelerde ise 1.113 ile 50 günlük üssel ortalama (1.106) ilk önemli destek noktaları olup, devamında 1.097 ve 1.085 seviyeleri gündeme gelebilir. Bugün yurt içinde açıklanması beklenen Yeni Ekonomi Programı endeksin seyri üzerinde etkili olabilecektir.

  • TCMB’nin faiz kararının ardından endekste bankacılık sektörü öncülüğünde yükselişler yaşanırken, önümüzdeki günlerde yurt dışı piyasalardaki fiyatlamalar ve risk iştahının seyri endeksteki yön üzerinde belirleyici olacaktır. Bir süredir direnç olarak izlediğimiz 1.122 seviyesi üzerindeki fiyatlamanın sürmesi durumunda ana konsolide bölgesinin üst bandını oluşturan 1.141 seviyesi direnç olarak takip edilecektir. Konsolide bölgesinin üst bandının (1.141) aşılması ve üzerinde tutunmanın görülmesi durumunda endekste yükselişler hız kazanabilir. Bu durumda 1.160 ve 1.180 seviyeleri gündeme gelebilir. Geri çekilmelerde ise 1.113 ve 50 günlük üssel ortalama (1.106) ilk destek seviyeleri iken, 1.106 altında 1.097 ve 1.085 seviyeleri destek olarak önem kazanacaktır.  

  • Yurtdışındaki zayıf görünüme karşın güne yataya yakın bir başlangıç yapan BIST 100 özellikle TCMB’nin kararı sonrası pozitif ayrışmasını güçlendirdi. Yurtdışı piyasalarda da sabahki satıcılı görünümün ardından gün içinde toparlanma yaşanması BIST’teki alımlarda etkili oldu. Endeks dünkü yükselişle birlikte son bir aylık periyottaki en yüksek kapanışını gerçekleştirmiş oldu. 1.122 ağustos başında yaşanan yükseliş sürecinde izlediğimiz kapanış bazlı bir diğer önemli seviye olmaya devam ediyor. Endeks buranın da üzerinde kapanışlar gerçekleştirebilecek olursa son dönemde oluşan konsolide kanalının üst bandı olan 1.141 gündeme gelebilir. Geri dönüşlerde ise 1.113 ve atında 1.100 ilk önemli destekler. Yeniden 1.100 altına sarkılacak olursa satış baskısı artabilir.

  • Dün yurtiçi piyasalar kapandıktan sonra yurtdışında sertleşen satışlar, tepkiyi güçlendirmekte zorlanan BIST 100’de de satışların yeniden sertleşmesine neden olabilir. Dün de ifade ettiğimiz gibi endekste toparlanmanın güç kazanabilmesi için yurtdışındaki satış baskısının sonlanması gerektiğini düşünüyoruz. Endekste ilk izlediğimiz destek hafta içinde test edilen 1.085 iken ana desteğimiz uzunca bir süredir bahsettiğimiz konsolide kanalının alt bandını oluşturan 1.075 – 1.064 aralığı olmaya devam ediyor. Bu bölgenin de altına olacak bir hareket teknik baskının artmasına ve ağustos ayı başlarında görülen seviyelerin yeniden gündeme gelmesine neden olacaktır. Yukarıda ise 1.100 üzerinde ise 1.113 ilk dirençler konumunda bulunuyor.

  • Önceki günkü sert düşüşün ardından dün görece düşük bir hacimle tepki hareketi gerçekleştiren endekste 1.100 ilk kademede izlediğimiz direnç olmaya devam ediyor. Son günlerde yurtdışı etkisinin yoğun olarak hissedildiği endekste toparlanmanın güç kazanabilmesi için buralardaki satış baskısının sonlanması gerektiğini düşünüyoruz. Teknik göstergelerin de zayıf seyrettiği endekste izlediğimiz ilk destek son iki günde test edilen 1.085 iken ana desteğimiz uzunca bir süredir bahsettiğimiz konsolide kanalının alt bandını oluşturan 1.075 – 1.064 aralığı olmaya devam ediyor. Olası bir geri çekilmede bu seviyelerin altına sarkılması temkinli olmayı gerektirecektir. 1.100 üzerinde ise 1.113 ve 1.122 ilk güçlü dirençler konumunda bulunuyor.

  • Yurtdışı piyasalardaki sert satışların etkisi ile dün 1.100 desteğinin altına sarkan BIST 100’de günün dip seviyelerine yakın kapanış gerçekleşti. Bir süredir devam eden sıkışma alanı içindeki en sert hareketlerden birini yapan endekste aşağıda 1.075-1.064 aralığı en kritik destek bölgesi olmaya devam ediyor. Buranın da altına sarkılacak olur ise satışlar daha da sertleşebilir. Dün BIST kapandıktan sonra ABD endekslerinin kayıplarının bir kısmını geri almış olması olumlu olsa da henüz dipten dönüşü teyit eder nitelikte değil. Teknik göstergelerin aşağı yönlü seyri desteklediği endekste yeniden 1.100 üzerine geçilemediği sürece yükselişlere temkinli yaklaşmak gerektiğini düşünüyoruz.

  • Endekste zaman zaman volatilite yaşansa da bir süredir bahsettiğimiz konsolide kanalı içinde kalınmaya devam ediyor. Bu kanal içinde izlediğimiz ilk direnç üzerinde kapanış yapmakta zorlanılan 1.113 iken devamında 1.122 ve konsolide kanalının üst bandı olan 1.141 önemli dirençler olmaya devam ediyor. Yükselişlerde bu dirençlerin pozisyonların yenilenmesi için takip edilebileceğini düşünüyoruz. Teknik göstergelerde bir süredir yorulmanın işaretlerini almaya devam ettiğimiz endekste aşağıda 1.100 izlediğimiz ilk ara destek noktası konumunda. Buranın konsolide kanalının alt bandını oluşturan 1.075 – 1.064 aralığı en güçlü destek bölgesi olmaya devam ediyor. Bu bölgenin altına sarkılması yeni bir satış dalgası başlatabileceği buraya dikkat etmek gerekiyor.

  • Yurtdışındaki negatif tablo ile güne satıcılı başlayan BIST 100 akşam saatlerinde gelen alımlarla yurtdışından pozitif ayrışarak günü artıda tamamladı. Endekste zaman zaman gün içi ya da gün ardı hareketlerde volatilite yaşansa da orta vade için bir süredir bahsettiğimiz konsolide kanalı içinde kalınmaya devam ediyor. Bu kanal içinde izlediğimiz ilk direnç üzerinde kapanış yapmakta zorlanılan 1.113 iken devamında 1.122 ve konsolide kanalının üst bandı olan 1.241 önemli dirençler olmaya devam ediyor. Yükselişlerde bu dirençler pozisyonların yenilenmesi için takip edilebilir. Aşağıda ise dünün en düşük seviyesi olan 1.100 ilk referans noktası olarak izlenebilir. Bu seviyenin altında olacak bir kapanış satışların sertleşmesine neden olabilir.

  • BIST 100 Endeksi’nde bir süredir bahsettiğimiz 1.064 – 1.141 arasındaki ana konsolide kanalı içindeki hareket devam ediyor. Önceki günlerde bu kanal içinde hafif yukarı yönlü hareketleri izlediğimiz endekste dün alımlar yavaşladı ve akşam saatlerinde sınırlı da olsa satışlar izlendi. Endeks son iki günde 1.113’teki ilk direncinin üzerini test etse de bu seviyenin üzerinde kapanış gerçekleştiremedi. Günlük periyotta göstergeler stabil görünümünü korurken alt periyotlarda önceki gün başlayan aşağı yönlü seyir netleşmiş durumda. Endekste 1.100 altında izleyeceğimiz ilk destek 1.085’te iken ana destek bölgemiz 1.075 – 1.064 aralığı olmaya devam ediyor. Yukarıda ise 1.113 ve 1122 güçlü dirençler konumunda.

  • Dün 1.113’teki ilk direncini geçtikten sonra 1.118’e kadar yükselen BIST 100’de bu seviyelerden gelen sınırlı kar satışlarını izlerken TCELL hissesinde görülen ve devre kesiciyle sonlanan sert düşüşün etkisi satışları hızlandırdı. Gün içinde 1.096 civarına kadar gerileyen endeks devre kesiciden sonra TCELL’deki hareketin geçici olduğunun görülmesiyle birlikte yönünü tekrar yukarıya çevirdi. Dün gün içinde olan bu hareketi göz ardı ettiğimizde endeksin kademeli yükseliş serisini devam ettirdiğini söylemek mümkün. BIST 100’de hacim desteği ile birlikte 1.113 yeniden geçilebilecek olur ise en önemli dirençlerden biri olarak izlediğimiz 1.122’ye kadar bir hareket görülebilir. Buranın üzerinde de 1.141’i konsolide kanalının üst bandı olarak izlemeye devam ediyoruz.