Canlı Destek Al
Uzman Görüşleri
  • BIST 100 Endeksi’nde dün yeni rekorlar günüydü. Endeks gün içi 1344 kapanış bazlı da 1342 ile tarihi zirvelerini geliştirmiş oldu. İşlem hacmi ise önceki zirve yenilemelere göre düşük kaldı. Endeks tarafında bir süredir bahsettiğimiz gibi temkinli iyimser görüşümüzü korumaya devam ediyoruz. Buna karşın yine bir süredir bahsettiğimiz mart ayından beri devam eden yükselen kanalın üst bandına yaklaşılmış durumda. Bu bölgenin ilk etapta güçlü direnç oluşturabileceğini değerlendiriyoruz. Bu kanalın üst bandı 1.370 civarında bulunuyor. Bu bölge maliyetlerin yenilenmesi açısından takip edilebilir. Aşağıda ise 1.325 – 1.320 aralığı ilk güçlü destek konumunda olacaktır. Buranın altında satışlar sertleşebilir.

  • Son günlerde endekste yukarı gitmekte zorlanan ancak gün içi satışların da sınırlı kaldığı bir görünüm var. Bir süredir bahsettiğimiz gibi endekste teknik göstergelerde negatif uyumsuzluklar dikkat çekse de önemli bir destek kırılmadığı sürece temkinli iyimserliğimizi kurumaya devam edeceğiz. Endekste hafta başında da ifade ettiğimiz gibi 1.290 referans noktamız konumunda. Buranın altında kapanışlar görmediğimiz sürece geri çekilmeleri kısa vadeli teknik düzeltmeler olarak izleyeceğiz. 1.290 öncesinde 1.310-1.315 aralığı ara destek bölgesi olarak izlenebilir. Yukarıda ise dünkü tarihi zirve olan 1.342 ilk güçlü direncimiz olacak. Burası geçilecek olur ise mart ayından beri devam eden yükselen kanalın üst bandının bulunduğu 1.350-1.370 aralığı takip edilebilir.

  • Dün dalgalı bir görünümün ardından endeks sınırlı bir yükselişle günü tamamladı. Teknik göstergelerde bir süredir bahsettiğimiz negatif uyuşmazlıklar devam ediyor. Önceki gün 1.300’ün hemen altını test eden endekste hafta başında da ifade ettiğimiz gibi 1.290 referans olarak izlediğimiz seviye olmaya devam ediyor. Buranın altında kapanışlar görmediğimiz sürece geri çekilmeleri kısa vadeli teknik düzeltmeler olarak izleyeceğiz. 1.290 altında 1.280 ve devamında 1.245'e kadar bir hareket görülebilir. Yukarıda ise tarihi zirve olan 1.336 ilk güçlü direncimiz olacak. Burası geçilecek olur ise mart ayından beri devam eden yükselen kanalın üst bandının bulunduğu 1.350-1.370 aralığı güçlü direnç bölgesi olarak takip edilebilir.

  • Bir süredir yeni rekorlar kırmasına karşın negatif uyuşmazlıklar sergileyen BIST 100 Endeksi’nde dün kurlardaki yukarı yönlü hareketlerin de etkisi ile satışların geldiğini gördük. Endekste dün de bahsettiğimiz gibi 1.290 bu hafta için izleyeceğimiz referans noktamız olacak. Buranın üzerinde kalındığı sürece geri çekilmelere düzeltme gözüyle bakılabilir. Dün de en düşük 1.299’ı test eden endekste bu seviye önemli olmaya devam edecek. Yukarıda ise kapanış bazlı zirve olan 1.324 üzerinde kalınabilmesi önemli. Kısa vade için bura ilk önemli direncimiz olacak. Buranın üzerindeki kapanışlar pozitif görünümü devam ettirecektir. 1.324’ün geçilmesi durumunda ise dünkü zirve olan 1.336 gün içi izleyeceğimiz diğer önemli nokta olacak. 

  • Geçtiğimiz hafta BIST 100 seviye bazlı rekorunun yanında perşembe günü 55 milyar TL ile günlük işlem hacmini aşarak bir rekor daha kırmış oldu. Bu yükseliş ve oluşan işlem hacmine karşın son günlerde teknik göstergelerde oluşan negatif uyumsuzluklar dikkat çekmeye devam ediyor. Buna karşın sıklıkla ifade ettiğimiz gibi yükseliş ederken değil düşüşü teyit edecek bir destek kırılması sonrası riskleri sınırlamak daha doğru olacaktır. Bu çerçevede bu hafta izleyeceğimiz referans noktamız 1.290 olacak. Bu seviyenin üzerinde kalındığı sürece pozitif görünüm korunacaktır. Yukarıda ise mart ayında başlayan ve bugüne kadar devam eden yükselen kanalın üst bandının bulunduğu 1350-1370 bölgesi en önemli direnç bölgesi konumunda olacak. 

  • TCMB Para Politikası Kurulu kararı öncesinde hafif aşağı yönlü bir seyir izleyen endeks TCMB’nin piyasa beklentilerine paralel gerçekleştirdiği faiz kararı ve yaptığı açıklamada verdiği güçlü mesajlar ile sert bir yükseliş gerçekleştirdi. Bu yükselişe rağmen teknik göstergelerde alt periyotlarda negatif uyumsuzluklar devam ediyor. Buna karşın 1.290 üzerinde kalındığı sürece pozitif görünümün korunacağını düşünüyoruz. Dün görülen gün içi yüksek olan 1325’in geçilmesi ise mart ayından beri devam eden yükselen kanalın üst bandının bulunduğu 1.350 civarını gündeme getirebilir. Bu bölgenin endekste kısa vadede en güçlü direnç bölgesi olmasını bekliyoruz. 1.290’ın altında dünün düşüğü olan 1.277 diğer destek olarak izlenebilir.

  • Bugün 14:00’te sonuçları açıklanacak TCMB Para Politikası Kurulu toplantısına yönelik beklentiler etkili olmaya devam ediyor. Genel beklenti faizlerin ağırlıklı ortalama maliyetinin mevcutta bulunduğu bölgeye çekilmesi yönünde. Bunun için de beklentiler ağırlıklı olarak 400-500 puan arasında bir faiz artışı yönünde yoğunlaşmış durumda. Bugün toplantıda alınacak karar ve sonrasında yapılacak açıklamaya göre sert hareketler görülebilir. Bugün endekste yukarıda daha önceki zirvelerin bulunduğu 1.303 ve 1.309 aralığı kritik direnç bölgemiz olacak. Karar sonrası buranın üzerinde tutunulabilirse hareketler hız kazanabilir ve 1350 bölgesine kadar bir hareket gerçekleşebilir. Aşağıda ise 1.280 ilk referans noktamız olacak. Buranın altında görünüm bozulabilir. 

  • Dün güne satıcılı başlayan endekste gün boyu satışlar etkili oldu. Küresel ölçüde salgının artış hızı ve içeride alınması beklenen tedbir kararları ile TCMB’nin piyasa beklentilerinin altında bir faiz artışı yapabileceğine dair yorumlar satışlarda etkili olurken, endeksin günün dip seviyesinde kapatması olumsuz bir tablo oluşturdu. Hatırlanacak olursa dünkü yorumumuzda alt periyotlarda teknik göstergelerde oluşan negatif uyumsuzlukların dikkat çekmeye başladığını belirtmiştik. Dün ise günlük grafiklerde de bozulmalar başladı. Endeks dün takip ettiğimiz ilk kritik destek olan 1.260 civarında kapanırken, bugün buranın altında 1.245 referans noktamız olacak. Yukarıda ise 1.280’nin geçilmesi alımları yeniden güçlendirebilir.

  • Son haftalardaki sert yükselişlerin ardından dün endekste yukarı gitmekte zorlanan bir görünüm oluştu. Güne boşluk bırakarak yükselişle başlayan endekste gün içinde kar satışlarına bağlı geri çekilmeler etkili oldu. Alt periyotlarda teknik göstergelerde oluşan negatif uyumsuzluklar dikkat çekmeye başladı. 19 Kasım’daki TCMB toplantısına odaklanan piyasalarda toplantı öncesinde volatilite bir miktar artabilir. Aşağıda izlediğimiz ilk destek 1277 iken devamında 1260 izleyeceğimiz ilk kritik destek olacak. Buranın altında bir önceki tarihi zirvenin bulunduğu 1.245 gündeme gelebilir ki, buranın altına sarkılması teknik baskıyı daha da artırabilir. Dün de ifade ettiğimiz gibi haftalık bazda izleyeceğimiz referans noktamız burası olacak.

  • Geçtiğimiz hafta BIST 100 Endeksi başta olmak üzere birçok endekste tarihi zirveler yenilenirken, işlem hacimlerinde de tarihin en yüksek seviyeleri görüldü. BIST 100 Endeksi de sene başında görülen 1.245 seviyesindeki tarihi zirvesini aşarak haftayı 1.291 seviyesinden tamamladı. Teknik göstergelerin yukarı yönlü eğilimini koruduğu endekste ilk direnç geçtiğimiz haftanın zirvesi olan 1303 iken buranın geçilmesi mart ayında başlayan yükselen kanalın üst bandının bulunduğu 1.350 civarını gündeme getirebilir. Aşağıda ise ilk destek 1277 iken devamında 1262 ve bir önceki tarihi zirvenin bulunduğu 1.245 oldukça kritik bir destek olacaktır. Bu desteğin altına sarkılması teknik baskıyı artırabilir. Haftalık bazda izleyeceğimiz referans noktamız burası olacak.