Canlı Destek Al
Uzman Görüşleri
 • Dün ABD hisse senedi endekslerinde %7’leri bulan aşan yükseliş küresel ölçüde hisse senetlerini destekledi. BIST 100 Endeksi de bir süredir güçlü direnç olarak bahsettiğimiz 92.000’in hemen üzerinde kapattı. Bugün endeksin bu seviye üzerinde tutunup tutunamayacağını izliyor olacağız. Bu seviyenin üzerinde tutunulması endekste 98-100 bin aralığını gündeme getirecektir. Buna karşın endeks 92 bin üzerinde tutunmayı başaramaz ve yeniden bu seviye altında kapanışlar olacak olursa yeni bir düzeltme hareketi görülebilir. Bu durumda aşağıda 90.500 ve devamında 88 bin yeniden hedef konuma geçebilir.  Bu nedenle 92 bin üzerinde pozitif görüşümüzü koruduğumuz endekste bu seviyenin altında riskleri sınırlamanın faydalı olacağını düşünüyoruz. 

 • BIST 100’de tarihi zirvelerden başlayan düşüşün düzeltmesinde %23,6 seviyesine tekabül eden 92 bin civarı önceki haftalarda güçlü direnç oluşturdu ve endeks buradan gelen satışlarla geçtiğimiz hafta 88 bindeki ilk güçlü desteği test etti. Geçtiğimiz hafta gelen tepkilerde ise endekste 90.500 güçlü direnç oluşturdu. Bu hafta da yukarıda 90.500 ve 92.000 izleyeceğimiz iki önemli seviye olacak. Bu seviyeler üzerinde olacak kapanışlar pozitif görünümü destekleyecektir. Burası geçilecek olur ise dipler teyit edilmiş olacak ve yükselişte 98-100 bin aralığı gündeme gelecektir.. Aşağıda ise ilk güçlü desteğimiz 88 bin olmakla birlikte, endeksin 90.500 üzerinde tutunamaması da negatif bir görünüm oluşturacaktır.

 • Trend oluşturmakta zorlanan hisse senedi piyasalarında volatilite yüksek seyrediyor. Hafta başından beri her gün yön değiştiren ve gün içinde volatilitesi yüksek seyreden endekslerde kapanışlar bazında değişimler sınırlı kalıyor. BIST 100 Endeksi de şuana kadar 88 bin üzerinde kalmayı başardı. Bugün de burayı haftalık kapanış için de takip ediyor olacağız. Bu seviyenin üzerinde kapanış gerçekleştirilebilir ise yeniden 92 binin test edilmesi mümkün olabilir. Aksi durumda orta vadede en kritik destek olmasını beklediğimiz 86 bin gündeme gelecektir. Önceki günlerde de bahsettiğimiz gibi 86-92 bin bandından çıkış gerçekleştiğinde çıkış yönünde oldukça sert bir hareket potansiyeli bulunduğunu düşünüyoruz. 

 • BIST önceki gün olduğu gibi dün de küresel piyasalardan pozitif ayrışarak günü sınırlı kayıplarla tamamladı. Endeksin küresel piyasalardan yaşadığı bu ayrışma ile birlikte içeride de hisse bazlı ayrışmalar dikkat çekiyor. Bununla birlikte kurlarda da yukarı yönlü hareket dikkat çekiyor. BIST için şuan en büyük risk küresel piyasalardaki satış baskısının devam etmesi olacak. Yurtdışında satışlar sertleşecek olur ise pozitif ayrışmanın sürdürülmesi zor olabilir.  BIST 100’de bugün 88 bin seviyesinin altında 86 bin kısa vadedeki en güçlü destek konumunda olacak. Herhangi bir sebeple 86 bin altında kapanış ihtimali doğacak olursa teknik satış baskısının yeniden arttığı görülebilir. Yukarıda ise 90.250 ve 92 bin güçlü dirençler.  

 • Dün görece olarak pozitif ayrışan BIST 100’de bugün 88 bin seviyesinin altında 86 bin kısa vadedeki en güçlü destek konumunda olacak. Herhangi bir sebeple 86 bin altında kapanış ihtimali doğacak olursa teknik satış baskısının yeniden arttığı görülebilir. Bu nedenle buraya dikkat etmek gerekiyor. Yukarıda ise 90.250 ve 92 bin güçlü dirençler. Küresel ölçüde virüs konusundaki belirsizlikler devam ediyorken ABD’de gelecek bir iki hafta içinde tablonun hızlı bir şekilde kötüleşebileceği yönündeki açıklamalar küresel ölçüde hisse senetleri endekslerini baskılıyor. BIST için de küresel trendin belirleyici olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle endeks ve hisse bazlı ayrışmalara temkinli yaklaşmak gerekiyor.

 • Piyasalar virüs kaynaklı haber akışının etkisi altında volatil bir seyir izlemeye devam ediyor. Dün ABD ve Avrupa’da endekslerdeki pozitif havaya rağmen gelişmekte olan ülke para birimleri ile birlikte Dolar/TL’de de görülen yukarı yönlü hareket BIST’i baskıladı ve BIST 100 yataya yakın bir kapanış gerçekleştirdi. Aşağıda 86 bin seviyesi kritik destek olmaya devam ederken, yukarıda geçtiğimiz hafta 3 kez test edilen ancak geçilemeyen 92 bin güçlü direnç konumunda. Kısa vade için bu iki seviye aralığındaki bant günlük işlemler için değerlendirilebilir. Bu bandın dışına çıkış, çıkış yönündeki hareketi sertleştirebileceği için bu yönde pozisyonlara ağırlık verilebilir.  

 • Koronavirüse yönelik endişeler haftasonu da devam etti. Vaka sayılarındaki artış ve yapılan açıklamalar virüs kaynaklı olumsuzlukların zirve yayıp dönüşün başlaması için henüz zaman olduğunu gösterdi. Bu durum bu hafta da karasız dalgalı bir görünüm yaşanmasına neden olabilir. Cuma günü gelen satışlar ve endeksin günün dip seviyelerinden kapatması olumsuz bir tablo oluşturdu. Endekste düşüşün devam etmesi ve 86 bin altındaki rakamların görülmesi görünümü daha da bozacaktır. Bu durumda daha önce görülen dip seviyelerin bulunduğu 82 bin civarı yeniden test edilmek istenebilir. 82 bin bu hafta en kritik destek seviyesi olacak. Yukarıda ise geçtiğimiz hafta test edilen 92 bin civarı en güçlü direnç konumunda olmaya devam edecek.

 •  

  Önceki gün 92 bini aşmakta zorlanan endeks dün bir kez daha burayı test etti ancak yine geçemedi. Kısa vadede ilk güçlü direncimiz burada bulunmaya devam ediyor. Burası aşılacak ve üzerinde kapanışlar görülecek olursa 98-100 bin aralığına kadar olacak bir hareketin önü açılacaktır. Bu nedenle burayı önemli görüyoruz. Aşağıda ise 89 bin ilk güçlü destek noktamız. Buranın altında ise 86.500 izlediğimiz diğer önemli seviye olacak. Son günlerde sağlanan parasal ve mali teşvikler ile ABD öncülüğünde güçlü tepkilere şahit oluyoruz. Olası bir geri dönüşün de burası kaynaklı olabileceği için ABD piyasaları yakından takip edilmeli.

 • Alınan parasal ve mali teşviklere karşın, virüsün Türkiye de dahil Avrupa ve ABD’deki yayılma hızı endişe oluşturmaya ve bu teşviklerle borsalarda yaşanan yükselişler pozisyon kapama fırsatı olmaya devam ediyor. Sınırsız tahvil alımı vaadi ve 2 trilyon doları aşan teşvik paketine ile önceki gün ve dün ABD’de endekslerde yaşanan sert yükselişlerin ardından burada da satışların geldiği görüldü. Dün 92 bini test ettikten sonra 89 bin civarında kapanan endekste, bu seviyenin altında ilk güçlü destek 86.500 civarında bulunuyor. Dün gerçekleşen yüksek hacme rağmen endeksin yukarıda tutunamaması negatif görünüm oluştursa da 89 bin üzerinde olacak yeni bir kapanış pozitif görünümü destekleyebilir.

 • Piyasalardaki fiyatlamalarda tarihi volatilite devam ediyor. ABD’de Fed’in sınırsız tahvil alımı ve hükümetin 2 trilyon dolarlık paketi tarihin en hızlı yükselişlerinden birini getirdi. Dün buradaki olumlu hava BIST’te de etkili olurken, BIST’te bu olumlu havanın devamını bugün de açılışta görmeyi bekliyoruz. Dünkü kapanışın 89 bin üzerinde olması olumlu iken bugün 92 bin izleyeceğimiz ilk önemli seviye olacak. 92 bin üzerinde 98-100 bin aralığı gündeme gelebilir. Aşağıda ise dünkü kapanışın bulunduğu 89 bin civarı ilk önemli desteğimiz olacak. Bu seviyenin altında görünümün yeniden bozulacağı göz önünde bulundurulmalı.