Canlı Destek Al
Hesap Açın

Veri Yayını Paketleri

Borsa İstanbul piyasalarında oluşan veriler Borsa İstanbul’un lisanslı veri dağıtım kuruluşları üzerinden eş-anlı, gecikmeli ve gün sonu şeklinde yatırımcılara ulaştırılmaktadır.

Piyasa ihtiyaçları doğrultusunda zengin içerikte farklı veri paketleri oluşturularak yatırımcıların kullanımına sunulmuştur. BIST piyasalarına ait veriler dışında bazı yurt içi kurumların ve yurt dışı borsaların verileri de Borsa İstanbul tarafından dağıtılmaktadır. Borsa İstanbul tarafından dağıtımı yapılan veri paketlerinin içeriğine ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Gedik Yatırım veri yayını kullanım koşul ve ücret bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

BIST'nin bilgi dağıtımı konusu ile ilgili değişikliğin detaylarını görmek için tıklayınız.

Paket içerikleri ile ilgili detaylı bilgi aşağıdaki gibidir.

Karma (Pay ve VİOP)

  • Karma Düzey 1 Veri Yayın Paketi

İçerik: Borsa İstanbul’da işlem gören Pay piyasası ve VIOP’a ilişkin son işlem fiyatı/oranı, en iyi alış/satış fiyatları ve AOF gibi diğer bazı istatistiki fiyat/oran bilgileri içerir.

Pay (Hisse Senedi)

  • Hisse Düzey 1+ Veri Yayın Paketi

İçerik: Düzey 1 verilerine ilave olarak Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ilişkin olarak en iyi fiyat seviyesinde bekleyen alış ve satış emirlerinin miktar bilgileri ve gerçekleşen işlemlere ait miktar bilgilerini içerir.

  • Hisse Düzey 2 Veri Yayın Paketi

İçerik: Düzey 1+ verilerine ilave olarak en iyi 10 fiyat kademesinde bekleyen alış ve satış emirlerinin fiyat ve miktar bilgileri, iptal edilen emirlere ilişkin hacim bilgileri ile iptal edilen emirlere ve bekleyen emirlere ilişkin bazı diğer istatistiki bilgileri içerir. 

  • Hisse Düzey 2 + Veri Yayın Paketi

 İçerik : Bu veri yayın paketi ile birlikte emir defteri modülü geliştirilmiştir. Emir defterinde en iyi 10 alış ve satış emri gösterilir. Emirler fiyata göre sıralanır. Fiyatı aynı olan emirler kendi aralarında sıralanırken ilk girilen emir üstte görünür.

VİOP

  • VİOP Düzey 1+ Veri Yayın Paketi

​İçerik : Düzey 1 verilerine ilave olarak Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ilişkin olarak en iyi fiyat seviyesinde bekleyen alış ve satış emirlerinin miktar bilgileri ve gerçekleşen işlemlere ait miktar bilgilerini içerir.

  • VİOP Düzey 2 Veri Yayın Paketi: 

İçerik : Düzey 1+ verilerine ilave olarak en iyi 10 fiyat kademesinde bekleyen alış ve satış emirlerinin fiyat ve miktar bilgileri, iptal edilen emirlere ilişkin hacim bilgileri ile iptal edilen emirlere ve bekleyen emirlere ilişkin bazı diğer istatistiki bilgileri içerir.  

 


Nasıl satın alırım?

 

Hangi platformlarda kullanabilirim?

Gedik Trader web ve mobil uygulamaları üzerinden kullanabilirsiniz.
 

Hizmetin geçerlilik süresi ne kadar?

Bir lisansın kullanım süresi, satın alma işleminin yapıldığı sırada içerisinde bulunulan takvim ayıdır. İçerisinde bulunulan ayın hangi günü alınmış olursa olsun, izleyen ayın ilk gününe kadar kullanılabilir. Örneğin Ocak ayı içerisinde herhangi bir gün satın alınan bir veri lisansı 1 Şubat tarihine kadar kullanılabilir.

Aynı şekilde, onaylanan ön bilgilendirme formunun geçerliliği de içinde bulunulan takvim ayı ile sınırlı olup, sözleşmeler ilgili takvim ayının son günü otomatik olarak iptal olmakta, ve yenilenmemektedir. İzleyen ayda yeniden satın alma işleminin yenilenmesi gerekmektedir.