Canlı Destek Al
Hesap Açın
 • Gedik Yatırım Türk Sermaye Piyasası’ndaki 20. yılında SPK, İMKB, TSPAKB’nin destekleri ile ülkemiz için yeni bir yatırımcı modeli olarak, ABD ve Avrupa ülkelerinde yaygın uygulama örnekleri bulunan Yatırım Kulüpleri olgusunu ülkemizde de gündeme getirmek üzere bir konferans düzenledi.   

  Yatırımcı Seferberliği kapsamında küçük yatırımcının eğitimli ve bilinçli olarak sermaye piyasasına girişini hızlandıracak olan ‘Yatırım Kulüpleri’ konusu, 18 Ekim 2011 tarihinde İMKB’de gerçekleşen “Türkiye’de Yeni bir Yatırımcı Modeli; Yatırım Kulüpleri”  konferansı ile mercek altına alındı. 

  Gedik Yatırım’ın girişimi ve düzenleyici kurumlarımızın katkıları ile gerçekleşen konferansta, bu olgunun ülkemize nasıl taşınabileceği, uygulamanın  ne zaman ve nasıl başlayabileceği, yatırımcıların bu olgudan nasıl fayda sağlayabilecekleri düzenleyici kurum yetkilileri, sektör kurumlarının yöneticileri, akademisyenler, ekonomi, finans ve borsa editörleri, köşe yazarlarının katılımları ile tartışıldı. Konferansta, İMKB Başkanı Sn. Hüseyin ERKAN, SPK Başkan Yardımcısı ve MKK Yönetim Kurulu Başkanı Sn. İbrahim PEKER, TSPAKB Genel Sekreteri Sn. İlkay ARIKAN, Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Erhan TOPAÇ’ın konuşmalarının yanı sıra,  Amerika’dan Yatırım Kulüpleri Birliği (NAIC’s BetterInvesting) CEO’su Kamie Zaracki ve İngiltere’den, Digital Look Country Manager Chris Evans’ın sunumları ile yurtdışından deneyimlere de değinildi.

  Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Erhan TOPAÇ konu ile ilgili olarak; “Yatırım Kulüplerini,  ülkemizdeki Yatırımcı Seferberliği kapsamında küçük yatırımcının eğitimli ve bilinçli olarak sermaye piyasasına girişini hızlandıracak, Türk Sermaye Piyasasının gelişimi için çok önemli bir olgu olarak değerlendiriyoruz. Ülkemizde toplam yerli yatırımcı sayısı 1.084.000 ve bu yatırımcıların sadece %42’sinin portföyü 1.000 TL. üzerinde. Türkiye’de sadece 47 kişiden biri borsalara  yatırım yaparken, ABD de her 2 kişiden biri, Almanya’da her 7 kişiden biri, Çin’de ise her 11 kişiden biri borsalara yatırım yapıyor. Ülkemizde yatırım vadesi çok kısa, yatırımcı sayısı ve yatırım bilinci ise maalesef yavaş gelişiyor. Düzenleyici kurumların önderliğinde başlatılan Yatırımcı Seferberliğini bu noktada çok önemsiyor ve Gedik Yatırım olarak en üst düzeyde katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu konferansı gerçekleştirmekteki amacımız, ülkemizde yatırım bilinci ve yatırımcı sayısının artması açısından çok önemli olduğuna inandığımız Yatırım Kulübü olgusunu ülkemize nasıl taşıyabileceğimize, Türk yatırımcısının bundan nasıl fayda sağlayabileceğine dikkat çekmek. Amerika ve Avrupa’da örneklerini gördüğümüz Yatırım Kulüplerini küçük yatırımcılar bir araya gelerek oluşturuyor. Amaç, düzenli şekilde yatırım yaparak hem yatırımı öğrenmek hem de kar etmek. Kar amacı gütmeyen bir birlik desteği ile yatırım kulüpleri kuruluyor ve aracı  kurumlar kanalı ile işlemlerini yapıyorlar. Bu birliklerin üyeleri, yatırım kulüpleri ve bireysel yatırımcılardan oluşuyor. Birliklerin ana amacı, kişileri eğitmek olarak belirlenmiş. Yatırım kulüplerinin yatırım yaklaşımı; uzun dönemli al ve tut. Yatırım Kulübü olgusunun, ülkemizde küçük yatırımcıyı sermaye piyasalarına girmek için teşvik edeceğine, eğitim ve bilgiye ulaşımı kolaylaştıracağına, böylece ülkemizde uzun vadeli yatırım bilinci oluşturacağına inanıyoruz. Tüm bu yönleri ile Yatırım Kulüplerinin, Türk Sermaye Piyasası’nın gelişimi için uzun dönemde çok önemli bir altyapı oluşturacağını düşünüyoruz. Konuya gösterdikleri ilgi ve katkıları için SPK, İMKB, TSPAKB, yatırımcı dernekleri, siz değerli basın mensupları ve tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz. Yasal altyapısı, çalışma sistemi, vergisel boyutu, muhasebe kuralları, eğitim süreçleri ve dokümanları gibi hazırlıkları bir an önce tamamlayabilirsek, Türk Sermaye Piyasasının gelişimi için çok önemli olduğuna inandığımız Yatırım Kulübü olgusunu ülkemizde de kısa sürede hayata geçirebiliriz” dedi.

 • Piyasa Danışmanı Gedik Yatırım Liderliğinde, Halka Arz olan Berkosan A.Ş., İMKB’deki Gong Töreni ile işlem görmeye başladı. 

  GİP'te Piyasa Danışmanı olarak yetkilendirilen GEDİK Yatırım Menkul Değerler A.Ş liderliğinde,  İMKB bünyesinde oluşturulmuş Gelişen İşletmeler Piyasası (GİP)’nda halka açılan  Berkosan Yalıtım ve Tecrit Maddeleri Üretim ve Ticaret A.Ş. payları, 4 Şubat 2011 tarihinde,  İMKB’deki gong töreninin ardından İMKB GİP’te, “BRKSN Y” koduyla işlem görmeye başladı. Böylece Berkosan A.Ş., GİP’te işlem gören ilk şirket oldu. Halka arz fiyatı 1.85 TL. olarak belirlenmiş olan Berkosan A.Ş. payları, 2.04 TL. fiyatla işlem görmeye başladı.  Firmanın 4.000.000 TL. olan ödenmiş sermayesi, halka arz ile birlikte 8.000.000 TL.’ye ulaştı.

  1993 yılında 500 m² kapalı alanda faaliyet göstermek üzere Bursa'da üretime başlamış olan Berkosan A.Ş., bugün itibari ile Tekirdağ Saray'da 10.000 m² kapalı alanda izolasyon ve ambalaj konusunda üretimine devam etmektedir. 200’ü aşkın ürün çeşidi ile hemen tüm sektörlere hizmet sunmaktadır. Faaliyete başladığı günden bugüne yapmış olduğu makine, ekipman ve yatırımları ile sürekli büyüyen Berkosan A.Ş., üretimini yaptığı ürünler konusunda, dünyada önde gelen şirketler arasında yer almayı amaçlamaktadır. 

  Halka arzdan elde edilen kaynakla, işletme sermayelerini güçlendirmeyi ve rekabet güçlerini artırmayı hedeflediklerini belirten Berkosan A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aldıkaçtı “17 yıldan beri üretmekte olduğu ürünler ile ilgili büyük bilgi ve deneyime sahip olan şirketimiz, üretimini sürdürdüğü bu ürünler ile ilgili dünyadaki gelişmeleri de yakından takip etmekte ve uygulamaktadır. Her zaman olduğu gibi, ilkleri gerçekleştirmeyi ilke edinen şirketimiz, ülkemizde yine bir ilki gerçekleştirerek, gelişmekte olan işletmeler statüsünden, İMKB Gelişen İşletmeler Piyasası’nda  halka  açılmaya karar vermiştir. Bugün itibariyle, Gelişen İşletmeler Piyasası’nda işlem gören ilk şirket olmanın onur ve mutluluğunu taşıyor, şirketimiz, yatırımcılar ve Türk Sermaye Piyasası için hayırlı olmasını diliyoruz.  Bu konudaki öncülüğümüzün, ülkemizdeki tüm KOBİ'ler için örnek teşkil edeceğine ve ülkemiz için büyük faydalar sağlayacağına inanıyoruz.”dedi.

  Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erhan TOPAÇ, Berkosan A.Ş’nin halka arzına ilişkin olarak, “Sermaye Piyasalarının geleceğine inanan ve GİP Piyasa Danışmanı olarak yetkilendirilmiş bir aracı kuruluş olarak, İMKB bünyesinde açılan ve ülke ekonomisinin %99’unu oluşturan KOBİ’ler için son derece önemli  olduğuna inandığımız  Gelişen İşletmeler Piyasası’nda, ilk halka arzı gerçekleştirmiş kuruluş olmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu piyasanın, gelişme ve büyüme potansiyeline sahip şirketler için yeni finansal olanakların sağlanacağı ve sermaye piyasalarından yararlanabilecekleri çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.  KOBİ olarak tanımlanan küçük ve orta büyüklükteki şirketlerin sermaye piyasalarından  fon sağlamak  amacıyla  ihraç edecekleri menkul kıymetlerin işlem görebileceği bir piyasa  olan  GİP’in   2011 yılında yeni halka arzlarla hareketlenmesini bekliyoruz.” dedi.

 • Gedik Yatırım Liderliğinde, Berkosan A.Ş. Halka Arzı 31 Ocak – 1 Şubat 2011 tarihlerinde gerçekleşecek. 

  GİP'te Piyasa Danışmanı olarak yetkilendirilen GEDİK Yatırım Menkul Değerler A.Ş liderliğinde,  İMKB bünyesinde oluşturulmuş Gelişen İşletmeler Piyasası (GİP)’nda  işlem görecek ilk şirket olan Berkosan Yalıtım ve Tecrit Maddeleri Üretim ve Ticaret A.Ş.’nin halka arzı, 31 Ocak - 1 Şubat 2011 tarihlerinde İMKB Birincil Piyasa’da gerçekleşecektir.

  1993 yılında 500 m² kapalı alanda faaliyet göstermek üzere Bursa'da üretime başlamış olan Berkosan A.Ş., bugün itibari ile Tekirdağ Saray'da 10.000 m² kapalı alanda izolasyon ve ambalaj konusunda üretimine devam etmektedir. 200’ü aşkın ürün çeşidi ile hemen tüm sektörlere hizmet sunmaktadır. Faaliyete başladığı günden bugüne yapmış olduğu makine, ekipman ve yatırımları ile sürekli büyüyen Berkosan A.Ş., üretimini yaptığı ürünler konusunda, dünyada önde gelen şirketler arasında yer almayı amaçlamaktadır. 

  Berkosan A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aldıkaçtı “17 yıldan beri üretmekte olduğu ürünler ile ilgili olarak büyük bilgi ve deneyime sahip olan şirketimiz, üretimini sürdürdüğü bu ürünler ile ilgili dünyadaki gelişmeleri de yakından takip etmekte ve uygulamaktadır. Her zaman olduğu gibi, ilkleri gerçekleştirmeyi ilke edinen şirketimiz, ülkemizde yine bir ilki gerçekleştirerek, gelişmekte olan işletmeler statüsünden,  İMKB Gelişen İşletmeler Piyasası’nda  halka  açılmaya karar vermiştir. Gelişen İşletmeler Piyasası’nda işlem görecek ilk şirket olmaktan ötürü onur duyuyor, halka arzımızın, şirketimiz, yatırımcılar ve Türk Sermaye Piyasası için hayırlı olmasını diliyoruz.  Bu konudaki öncülüğümüzün, ülkemizdeki tüm KOBİ'ler için örnek teşkil edeceğine ve ülkemiz için büyük faydalar sağlayacağına inanıyoruz.”dedi.

  Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erhan TOPAÇ, Berkosan A.Ş’nin halka arzına ilişkin olarak, “Sermaye Piyasalarının geleceğine inanan, çalışmalarını bu yönde sürdüren ve  GİP Piyasa Danışmanı olarak yetkilendirilmiş bir aracı kuruluş olarak, İMKB bünyesinde açılan ve KOBİ’ler için son derece önemli  olduğuna inandığımız  Gelişen İşletmeler Piyasası’nda ilk halka arzı gerçekleştirecek kurum olmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu piyasanın, gelişme ve büyüme potansiyeline sahip şirketler için yeni finansal olanakların sağlanacağı ve sermaye piyasalarından yararlanabilecekleri çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.  KOBİ olarak tanımlanan küçük ve orta büyüklükteki şirketlerin sermaye piyasalarından  fon sağlamak  amacıyla  ihraç edecekleri menkul kıymetlerin işlem görebileceği bir piyasa  olan  GİP’in   2011 yılında yeni halka arzlarla hareketlenmesini bekliyoruz.” dedi.