Kısaca Gedik Yatırım

1991 yılında kurulan Gedik Yatırım, Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasası, Repo/Ters Repo Pazarı, Borçlanma Araçları Piyasası, Uluslararası Pazar Depo Sertifikaları Piyasası, Uluslararası Pazar Borçlanma Araçları Piyasası ile Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası ve Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri’nde aracılık hizmeti veriyor.

Türk sermaye piyasalarının önde gelen yatırım şirketleri arasında yer alan Gedik Yatırım, bir çeyrek asırdır sürekli çeşitlendirdiği yatırım enstrümanları ile müşterilerine sunduğu ayrıcalıklı hizmetlerini sürekli geliştirerek hizmet kalitesini artırıyor. 58.392 yatırımcısı ile banka kökenli olmayan yatırım kuruluşları arasında en fazla yatırımcısı olan Gedik Yatırım, Türkiye’nin sayılı yatırım kuruluşları arasında yer alıyor.

Türkiye’de ISO 9001:2000 Kalite Güvence Belgesi’ni alan (1996-2006) ilk yatırım kuruluşu olan Gedik Yatırım, SPK’nın tüm yetki belgelerine sahiptir. 2017 yılsonu konsolide finansal verilere göre; Gedik Yatırım’ın aktif büyüklüğü 605 milyon TL, özsermaye büyüklüğü ise 90 milyon TL seviyesinde bulunuyor.

Gedik Yatırım’ın hisseleri “GEDIK” sembolü ile Borsa İstanbul’da işlem görüyor. Gedik Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. ve iştirakleri konsolide olarak ‘AA (Trk)’ Uzun Vadeli Ulusal Notu’na (görünüm: stabil), Ülke notu tavanı olan ‘BB’ Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para ve Yerel Para notuna sahiptir. (JCR Eurasia Rating)

Rakamlarla Gedik Yatırım

Başarıyı gösteren rakamlardır. Rakamların ön planda olduğu bir sektörde, Gedik Yatırım’ın gösterdiği finansal performans, başarısının kanıtı ve sağlam bir geleceğin temelleri olarak dikkat çekiyor.

İşlem İşlem Hacmi Pazar Payı
Pay Piyasası* 164 Milyar TL %5,58
Vadeli İşlemler & Opsiyon Piyasası* 54 Milyar TL %3,17
Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri 358 Milyar TL %7,66
 
Kurucusu olunan fon sayısı                                   8
Bakiyeli yatırımcı sayısı 37.000 +
Araştırma bültenlerine üye olan yatırımcı sayısı 37.000 +
 
Bugüne Kadar
Liderlik yapılan hisse senedi halka arz sayısı 15
İhraç edilen bono/tahvil tutarı 635 Milyon TL
Reel sektöre aktarılan kaynak tutarı 378,9 Milyon TL